Energetika

Za hitrejši razvoj v distribuciji potrebna večja sredstva

Pomanjkanje sredstev za investicije v razvoj in posodobitev distribucijskega omrežja zavira tudi razvoj naprednih tehnoloških rešitev.
Za hitrejši razvoj v distribuciji potrebna večja sredstva

Po letu 2009 razpoložljiva sredstva elektrodistribucijskih podjetij za investicije (obnova in nujen razvoj) ne zadoščajo za uresničevanje 10-letnih razvojnih načrtov, so že pred časom omenili v Gospodarskem interesnem združenju distribucije električne energije, kar na žalost še vedno ostaja aktualno.

Kot so opozorili na njihovi spletni strani, danes ta primanjkljaj znaša že skoraj 40 %!  Problematika pomanjkanja investicijskih sredstev pa seveda negativno vpliva tudi na razvoj naprednih tehnoloških rešitev, med katerimi so tudi t. i. pametna omrežja. 

Eno načrt razvoja omrežja, drugo dejanske možnosti  

Višina potrebnih finančnih sredstev za obdobje 2013-2022 za vseh pet elektrodistribucijskih podjetij znaša 1,62 milijarde evrov. V letu 2013 je tako razkorak med načrtom razvoja omrežja za obdobje 2013-2022 (125 milijonov evrov investicij) in investicijskimi (poslovnimi) načrti (96 milijonov evrov investicij) znašal 29 milijonov evrov investicij v elektro distribucijsko infrastrukturo.  

Elektrodistribucijska podjetja že od leta 2008 naprej opozarjajo pristojne institucije na negativne posledice krčenja investicijskih sredstev. »Posledici žleda, ki smo mu bili priča pozimi leta 2014, se v celoti ne bi mogli izogniti, zagotovo pa bi bila škoda manjša in čas odprave posledic mnogo krajši, če bi tudi v zadnjih petih letih lahko sledili razvojnim načrtom,« so med drugim še poudarili v GIZ distribucije električne energije.