Energetika

Za HSE še eno težko, a uspešno poslovno leto

Po nerevidiranih podatkih so čisti prihodki od prodaje v letu 2021 presegli 2,8 milijarde evrov, ustvarjeni EBTIDA pa bo približno 350 milijonov evrov, kar je 2,5 krat več, kot je bilo sprva načrtovano.

Za HSE še eno težko, a uspešno poslovno leto

V Holdingu Slovenske elektrarne poslovno leto 2021 kljub težavnim okoliščinam poslovanja ocenjujejo kot eno uspešnejših, saj jim je čiste prihodke od prodaje uspelo povečati za 55 odstotkov in so presegli 2,8 milijarde evrov, za 2,5 krat pa je bil večji od načrtovanega tudi EBITDA in bo znašal okoli 350 milijonov evrov. Med pomembnejšimi dogodki, ki so zaznamovali poslovanje v minulem letu, gre izpostaviti 261 milijonov evrov vredno poravnavo z družbo General Electric glede izgradnje TEŠ 6 in visoke cene električne energije na trgih ob zadovoljivem obratovanju hidroelektrarn in termoelektrarne Šoštanj ter uspešno obvladovanje visoke tržne volatilnosti, predvsem v zadnjem četrtletju minulega leta. V HSE kot pomembnejše dogodke izpostavljajo še podpis pogodbe o nakupu večinskega deleža v družbah ECE in Energija Plus, s čimer so vstopili tudi na maloprodajni energetski trg, ter položitev temeljnega kamna za največjo sončno elektrarno v Sloveniji, SE Prapretno.

Po besedah generalnega direktorja HSE dr. Viktorja Vračarja, ostaja osrednja naloga skupine HSE tudi v prihodnje zagotavljanje zanesljive proizvodnje električne energije iz domačih obnovljivih virov, temu primarnemu cilju pa služijo tudi vsi njihovi prihodnji načrtovani projekt. V skupini HSE imajo tako v gradnji in pripravi že več zanimivih projektov za izkoriščanje sončne, vetrne in tudi geotermalne energije, nadaljujejo pa se tudi postopki za umeščanje v prostor prvih elektrarn iz projekta izgradnje HE na srednji Savi. Tehnični strokovnjaki HSE in partnerskega podjetja HESS trenutno skupaj s sodelavci iz infrastrukturnega podjetja HSE Invest trenutno pospešeno projektirajo in hkrati pripravljajo celovito poročilo o vplivih na okolje. V okviru tega ta hip izvajajo kar trideset različnih in zahtevnih okoljskih študij, katerih ugotovitve jim bodo pomagale najti optimalne rešitve za vključitev načrtovanih večnamenskih objektov v okolje ob minimalnih posegih v naravo. Pri tem je umeščanje prvih treh elektrarn Suhadol, Trbovlje in Renke v prostor, kjer se v kanjonu srečujejo cesta, železnica in Sava, še posebej pomembno za lokalne prebivalce, saj pomeni tudi urejanje lokalnih cest in zagotovitev protipoplavne zaščite na širšem vplivnem območju.

Kot še izpostavljajo v HSE, izgradnja treh omenjenih elektrarn, skupaj s sončno elektrarno Prapretno, pomeni začetek zelene transformacije zasavske regije, ki je bila v preteklosti okoljsko izjemno obremenjena. Sicer pa naj bi hidroelektrarne na srednji Savi, seveda, ko bodo v celoti zgrajene, proizvedle približno 1.105 GWh električne energije, kar bo zadoščalo za oskrbo 250 tisoč gospodinjstev. 

Brane Janjič
O avtorju