Po ocenah iz vmesnega poročila Evropske komisije naj bi za različne podpore energetskemu sektorju v letu 2012 namenili med 120 do 140 milijard evrov.
Evropska komisija je pred kratkim objavila prve rezultate študije o stroških proizvodnje energije iz posameznih virov in višini subvencij v energetski sektor v vseh 28 članicah EU. Kot poudarjajo v komisiji, gre zgolj za neke vmesne in še nepopolne rezultate, pri čemer je komisija že povabila strokovnjake z različnih področij k sodelovanju in preveritvi uporabljenih metodologij ter h komentiranju dobljenih rezultatov, ki sicer prinašajo vrsto zanimivih ugotovitev.
Tako naj bi vrednost vseh javnih posegov v energetski sektor v letu 2012 na ravni EU dosegla vrtoglavih 120 do 140 milijard evrov, pri čemer je bil večji del podpor oziroma subvencij v skladu s prizadevanji za povečanje deleža obnovljivih virov namenjen temu sektorju. Od tega je bilo za podporo razvoju sončnih elektrarn v celotni EU porabljenih 14,7 milijarde evrov, za vetrna polja na kopnem 10,1 milijarde evrov, za elektrarne na biomaso 8,3 milijarde in hidroelektrarne 5,2 milijarde evrov. Med tradicionalnimi viri pa je največ denarja šlo za podporo premogovnih tehnologij - 10,1 milijarde evrov, za jedrske tehnologije 7 milijard evrov in plin 5,2 milijarde evrov.
Kot navajajo v komisiji, pri teh ocenah niso bili upoštevani še nekateri dodatni stroški oziroma različne oblike pomoči zlasti klasičnim virom, tako da je dejanski razkorak med obnovljivimi in tradicionalnimi viri verjetno manjši.
Precej zanimanja bodo verjetno vzbudili tudi podatki o proizvodnih stroških iz posameznih energetskih tehnologij, pri čemer naj bi za en MWh električne energije iz novih premogovnih elektrarn znašali 75 evrov, kar naj bi bilo primerljivo s proizvodno ceno iz vetrnih elektrarn. Podobno blizu naj bi si bili tudi proizvodnja iz novih jedrskih in plinskih elektrarn, pri čemer naj bi za proizvedeno MWh iz teh virov porabili okrog 100 evrov. Nekoliko dražja pa je proizvodnja iz sončnih elektrarn, kjer so se stroški po letu 2008 sicer že bistveno znižali, in dosegajo med 100 in 115 evrov za MWh, odvisno od velikosti elektrarn.
Omenjeno vmesno poročilo navaja tudi oceno zunanjih stroškov, ki nastajajo kot posledica proizvodnje energije in se ne odražajo neposredno v tržnih cenah električne energije, kot so denimo okoljski stroški in stroški povezani z zdravjem in podnebnimi spremembami. Tudi ob tem poudarjajo, da gre zgolj za neko oceno, pri čemer pa naj bi ocena teh zunanjih stroškov v letu 2012 znašla med 150 in 310 milijard evrov. (bj)
E-novice
Dvakrat na teden v svoj e-nabiralnik prejmite novosti iz
področja elektrogospodarstva.
Prijavi se
Naročite revijo
Na leto izide 6 številk revije. Cena posamezne številke je 5 EUR, celoletna naročnina pa znaša 30 EUR + DDV.
Naroči revijo