Energetika

Za preboj inovacij na trg potrebno tudi znanje dela z ljudmi

Na Brdu pri Kranju danes poteka že tradicionalno 7. srečanje Inovacija energetike.
Za preboj inovacij na trg potrebno tudi znanje dela z ljudmi

 Organizatorji so tudi tokrat pripravili vrsto zanimivih vsebin. Tako lahko udeleženci iz okoli 70 različnih organizacij: od energetskih, elektroindustrije, državnih do izobraževalnih institucij in porabnikov energije prisluhnejo kar 31 govorcem, ki bodo predstavili novosti v energetiki. Na dveh vozliščih bo govora o 20 izbranih primerih inovacij, namenjenih trgu ali optimizaciji notranjih procesov oziroma tehnološkim izboljšavam s področja trga z energijo, učinkovite rabe energije, e-mobilnosti, obnovljivih virov energije in pametnih omrežij. Med njimi tudi inovacije podjetij iz elektrogospodarstva. Na dveh interaktivnih omizjih pa tudi letos ne bo šlo brez aktualnih tem v energetiki, zagotovo ne razpravi o nastajajočem energetskem konceptu in priložnostih Slovenije za jutri.

Program se je začel s predstavitvijo dr. Marka Pleška iz podjetja Cosylab, ki je spregovoril o tem, kako so dosegli globalni poslovni uspeh s slovenskim visoko tehnološkim in naravoslovnim znanjem, saj podjetje trenutno so-razvija centralni del krmilnega sistema fuzijskega reaktorja Iter, največjega raziskovalno-razvojnega projekta na svetu.» Gre za projekt, ki naj bi v desetih letih iz fuzije vodikovih jeder ustvaril desetkrat več energije kot jo porabi. Če bo uspešen, bi to bil ključen korak k praktično neomejeni energiji na zemlji«, je dejal dr. Mark Pleško.

Izvršni direktor za prodajo v podjetju GEN-I dr. Dejan Paravan je svoje predavanje posvetil prilagodljivosti odjema oziroma vprašanju, kako odjemalci pripomorejo k stabilnosti sistema in znižujejo svoje stroške za energijo. Poudarja, da napredne informacijske in komunikacijske tehnologije omogočajo izrabo prilagodljivosti odjemalcev, ki so del elektroenergetskega sistema, a ne sodelujejo aktivno pri njegovem uravnavanju. Mnogi izmed njih razmišljajo o energetski neodvisnosti preko investicije v lasten vir proizvodnje energije na lokaciji in sisteme hranjenja energije. Ti trendi se ne kažejo le pri velikih industrijskih odjemalcih, ampak so prisotni na vseh segmentih vse do gospodinjskih odjemalcev. »Če so bili odjemalci v preteklosti pasivni del elektroenergetskega sistema, kar se je odražalo v neelastični krivulji povpraševanja po električni energiji, danes prevzemajo aktivno vlogo tako pri uravnavanju sistema kot na trgu električne energije« je dejal Dr. Dejan Parvan. Novi trendi pa zahtevajo odziv pri vseh deležnikih. In sicer se mora spremeniti regulativa, da omogoči aktivno udeležbo odjemalcev in proizvajalcev pri uravnoteženju sistema. Enako se morajo spremeniti pravila trga, da omogočijo izkoriščanje prilagodljivosti odjemalcev in razpršenih virov kot tudi prenosnih povezav med različnimi regulacijskimi območji. Potrebne so inovacije na strani ponudnikov IKT opreme in rešitev. Prav tako morajo odjemalci prilagoditi način optimiziranjdobavitelji in trgovci prilagoditi svoje poslovne modele, produkte in storitve.

Sledilo je omizje, na katerem so razpravljali o inovacijah in globalnih izzivih. Iskali so odgovore na vprašanje, kako do globalnih nišnih prebojev slovenskih inovacij v energetiki. Sodelujoči so predstavili, kaj jih je pripeljalo v elektroenergetiko, kaj trenutno delajo na trgu in kakšne so njihove vizije za prihodnost. Vodja razvojnega centra podjetja Letrika mag. Iztok Špacapan je na vprašanje, koliko njihovih idej oziroma produktov dejansko prodre na trg odgovoril: »trije od desetih, kar je majhen delež, saj pri veliko izdelkih cena še ni sprejemljiva. Še vedno namreč velja pravilo: zakaj kupovati več, kot je nujno potrebno«.

Omizju sta sledili dve vozlišči. Prvo je obravnavalo tehnološke in poslovne inovacije, drugo pa je nosilo naslov Z inovacijami na trg. Na prvem so iskali dobre prakse, na drugem pa pot, po kateri bi te inovacije prenesli na trg. (pb)

Video vsebina

Polona Bahun
O avtorju