Partnerstva so bila vzpostavljena z namenom, da bi Evropa postala prvo podnebno nevtralno gospodarstvo in uresničila evropski zeleni dogovor. Gre za partnerstva med Evropsko komisijo in večinoma zasebnimi, ponekod pa tudi javnimi partnerji. Trajala bodo od leta 2021 do leta 2030, s čimer bodo lahko prispevala k zadnjim razpisom v okviru programa Obzorje Evropa in nato zaključila svoje zadnje dejavnosti.
V skladu s cilji dvojnega zelenega in digitalnega prehoda bodo partnerstva prispevala tudi k uresničevanju digitalnih ambicij EU za naslednje desetletje, to je evropsko digitalno desetletje. Prejela bodo več kot 8 milijard evrov iz programa Obzorje Evropa, novega programa EU za raziskave in inovacije za obdobje 2021–2027. Skupna odobrena sredstva, vključno s tistimi od zasebnih partnerjev in držav članic, znašajo približno 22 milijard evrov.
To financiranje partnerstvom omogoča, da si v velikem obsegu prizadevajo za inovativne rešitve, na primer za reševanje problema emisij iz energetsko intenzivnih panog in sektorjev, ki jih je težko razogljičiti, kot sta pomorski promet in jeklarstvo, ter za razvoj in uporabo visoko zmogljivih baterij, trajnostnih goriv, orodij umetne inteligence, podatkovnih tehnologij, robotike in drugih. Združevanje prizadevanj, virov in naložb skupaj in v velikem obsegu v okviru partnerstev bo prav tako ustvarilo dolgoročne pozitivne učinke, okrepilo evropsko konkurenčnost in tehnološko suverenost ter ustvarilo delovna mesta in rast.
Vzpostavljeno je bilo evropsko partnerstvo za evropski oblak za odprto znanost. Njegov cilj je do leta 2030 vzpostaviti in utrditi odprto ter zaupanja vredno virtualno okolje, ki bo po ocenah dvema milijonoma evropskih raziskovalcev in raziskovalk omogočilo čezmejno shranjevanje, izmenjavo in ponovno uporabo raziskovalnih podatkov iz različnih disciplin.
Naslednje je evropsko partnerstvo za umetno inteligenco, podatke in robotiko.Z njim bi Evropi zagotovili karseda velike koristi, ki jih prinašajo umetna inteligenca, podatki in robotika, zato bo to partnerstvo spodbujalo inovacije ter sprejemanje in uvajanje teh tehnologij v korist državljank in državljanov ter podjetij.
Cilj evropskega partnerstva za fotoniko (tehnologija na osnovi svetlobe) je pospešiti inovacije s področja fotonike in tako zagotoviti tehnološko suverenost Evrope, povečati konkurenčnost evropskega gospodarstva ter spodbujati ustvarjanje dolgoročne zaposlitve in blaginje.
Evropsko partnerstvo za čisto jeklo – nizkoogljično proizvodnjo jekla podpira vodilno vlogo EU pri preoblikovanju jeklarske industrije v ogljično nevtralno industrijo, s čimer se bo k temu cilju spodbudilo tudi druge strateške sektorje.
Evropsko partnerstvo Izdelano v Evropi bo gonilna sila za zagotovitev vodilne vloge Evrope na področju trajnostne proizvodnje v Evropi z uporabo načel krožnega gospodarstva („brez odpadkov“ in drugih), digitalne preobrazbe in podnebno nevtralne proizvodnje.
Vizija evropskega partnerstva Predelava za naš planet je, da bi evropske predelovalne industrije postale vodilne na svetovni ravni pri doseganju cilja podnebne nevtralnosti do leta 2050 z močnim poudarkom na nizkoogljičnih tehnologijah, krožnosti, na primer vozliščih za krožno gospodarstvo, in konkurenčnosti.
Naslednje partnerstvo je evropsko partnerstvo za trajnostno grajeno okolje, osredotočeno na ljudi (Built4People). Vizija tega partnerstva je visokokakovostno, nizkoogljično, energijsko učinkovito in z viri gospodarno grajeno okolje, na primer zgradbe, infrastruktura in drugo, ki spodbuja prehod na trajnostnost.
Cilj evropskega partnerstva v ničelno onesnaževanje usmerjeni cestni promet (2Zero) je pospešiti razvoj brezemisijskega prometa s sistemskim pristopom, ki podpira podnebno nevtralen in čist sistem cestnega prometa.
Naslednje je evropsko partnerstvo za povezano, kooperativno in avtomatizirano mobilnost. Njegov cilj je pospešiti izvajanje inovativnih, povezanih, kooperativnih in avtomatiziranih tehnologij ter storitev mobilnosti.
Vzpostavljeno je tudi evropsko partnerstvo za baterije: konkurenčni evropski vrednostni verigi industrijskih baterij naproti. Njegov cilj je podpreti razvoj vrhunskega evropskega raziskovalnega in inovacijskega ekosistema na področju baterij ter vzdrževati vodilno vlogo Evrope v industriji na področju zasnove in proizvodnje baterij za naslednjo generacijo baterij za stacionarno in mobilno uporabo.
Tu je še evropsko partnerstvo za brezemisijski vodni promet. Cilj, ki so si ga zadali je, da bi EU vodila in pospešila preoblikovanje pomorskega prometa in prometa po celinskih vodah, in sicer tako, da bi z inovativnimi tehnologijami in inovativnim delovanjem odpravila vse škodljive okoljske emisije, vključno s toplogrednimi plini ter onesnaževali zraka in vode.