Nadzorni svet Holdinga Slovenske elektrarne je pregledal revidirano Letno poročilo skupine in družbe HSE za leto 2019 in ga tudi potrdil, saj je ocenil, da računovodski izkazi v vseh pomembnih pogledih pošteno predstavljajo finančni položaj skupine in družbe HSE na dan 31.12.2019.
Kot so sporočili iz HSE, je bilo minulo leto za skupino HSE rekordno, saj so dosegli najboljši rezultat v zgodovini družbe na prodajno-trgovalnem delu. Prav tako so uspešno refinancirali posojila in znižali zadolženost skupine, tako da jim je bonitetna hiša Moody's izboljšala bonitetno oceno z Ba2 na Ba1. Leta 2019 so bili čisti prihodki od prodaje skupine HSE 1,7 milijarde evrov. EBITDA pa je bil nekaj nad 160 milijonov evrov. Čisti poslovni izid skupine je bil blizu 30 milijonov evrov, kar je skoraj trikrat več kot leta 2018. Skupina HSE je lani izpeljala tudi za 41 milijonov evrov investicij, ki so pripomogle k večji varnosti in zanesljivosti proizvodnje električne energije. Generalni direktor HSE
mag. Stojan Nikolić je ob potrditvi letnega poročila izpostavil, da je bilo poslovno leto 2019 res izjemno, za kar gre zahvala predvsem zaposlenim v skupini HSE in njihovim nenehnim prizadevanjem za ne le doseganje, temveč preseganje načrtov na vseh ključnih področjih, predvsem pa proizvodnji, prodaji in trgovanju. Bilo je tudi dobra popotnica za leto 2020, ki pa so ga žal že na samem začetku zaznamovale izredne razmere, ki jih sicer v HSE uspešno obvladujejo in še naprej skrbijo za varnost in zanesljivost oskrbe Slovenije z električno energijo.
HSE sicer lastno proizvedeno električno energijo prodaja na domačem in evropskem veleprodajnem trgu, z električno energijo in z vsemi njenimi izvedenimi in povezanimi produkti pa tudi trguje na različnih energetskih borzah po vsej Evropi. Tako so prisotni v kar 25 evropskih državah, vključno s Slovenijo. Kot poudarjajo v HSE, z uravnoteženim proizvodnim portfeljem predstavljajo ključen steber zanesljivosti oskrbe z električno energijo v Sloveniji, zagotavljajo stabilnost delovanja elektroenergetskega sistema in doseganje ciljev Slovenije na področju obnovljivih virov energije. Polovico električne energije v skupini HSE je namreč proizvedene iz obnovljivih virov (DEM in SENG), pri čemer skupina HSE proizvede kar 70 odstotkov vse slovenske električne energije iz obnovljivih virov. Drugo polovico proizvedejo v dveh termo blokih in štirih plinskih turbinah v Šoštanju. Razpolagajo tudi z lastnim primarnim energetskim virom – lignitom, pri čemer v Premogovniku Velenje na leto odkopljejo več kot 3 milijone ton premoga za proizvodnjo električne in toplotne energije.
Izguba TEŠ lani znašala 20 milijonov evrov
Izguba TEŠ je bila najnižja odkar obratuje blok 6 in je lani znašala nekaj manj kot 20 milijonov evrov, kar po oceni HSE dokazuje, da lahko v skupini HSE sami uspešno upravljajo vse poslovne izzive in hkrati zagotavljajo nemoteno, varno in stabilno dobavo električne energije. Drugače pa so vse družbe v skupini poslovale v skladu z letnimi načrti. Nekaj težav je imel le Premogovnik Velenje, ki pa je v letošnjem letu začel z novo strategijo odkopnih poti, kar se že pozna na višjem dnevnem odkopu in čedalje večji zalogi lignita na deponiji.