Obnovljivi viri

Za skupnostno samooskrbo z električno energijo iz OVE na voljo 16,1 milijona evrov

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (MOPE) je objavilo nov javni razpis za sofinanciranje naložb v skupnostno samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije (OVE) za obdobje 2025 do 2027.

Za skupnostno samooskrbo z električno energijo iz OVE na voljo 16,1 milijona evrov

Predmet javnega razpisa je dodelitev nepovratnih sredstev za sofinanciranje naložb v skupnostne samooskrbe z električno energijo OVE, katerih skupna nazivna moč vgrajenih fotonapetostnih modulov znaša najmanj 100 kW, v kombinaciji z ali brez baterijskih hranilnikov električne energije, pri čemer mora biti v skupno samooskrbo z električno energijo iz OVE vključeno najmanj 80 odstotkov gospodinjskih odjemalcev. 
V okviru javnega razpisa bodo podprte naložbe v skupno samooskrbo z električno energijo iz OVE, katerih skupna nazivna moč vgrajenih fotonapetostnih modulov znaša najmanj 100 kW in manj kot 300 kW. Za tovrstne naložbe je predvidenih šest milijonov evrov. 
Nepovratna sredstva pa so namenjena tudi za naložbe v skupno samooskrbo z električno energijo iz OVE, katerih skupna nazivna moč vgrajenih fotonapetostnih modulov znaša najmanj 300 kW. Za te naložbe je predvidenih 10,1 milijona evrov. Na javnem razpisu lahko sodelujejo gospodarske družbe po Zakonu o gospodarskih družbah in zadruge po Zakonu o zadrugah.

Nepovratna finančna spodbuda se lahko dodeli za nakup in vgradnjo novih proizvodnih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije za namen skupne samooskrbe z električno energijo iz OVE ter za nakup in vgradnja novih baterijskih hranilnikov električne energije.

Upravičeni stroški zajemajo nakup in vgradnjo proizvodne naprave za skupnostno samooskrbo iz OVE, vključno z nosilno podkonstrukcijo naprave, nakup in vgradnjo baterijskega hranilnika električne energije ter pripadajočo električno inštalacijo in opremo, vključno s transformatorsko postajo, če je le-ta zahtevana s strani soglasodajalca za priklop naprave za skupnostno samooskrbo, pripravo in izvedbo gradbenih, obrtniških in instalacijskih del, ki so potrebna za izvedbo operacije, ter strokovni nadzor v vrednosti treh odstotkov od upravičenih stroškov operacije.
S sredstvi evropske kohezijske politike se priznani upravičeni stroški operacije sofinancirajo v višini največ do 45 odstotkov priznanih upravičenih stroškov v okviru nakupa in vgradnje novih proizvodnih naprav, vendar ne več kot 350 evrov na 1 kW nazivne moči naprave za skupnostno samooskrbo z električno energijo brez kapacitet za shranjevanje električne energije.
S sredstvi evropske kohezijske politike se priznani upravičeni stroški operacije sofinancirajo v 30 odstotkih priznanih upravičenih stroškov v okviru nakupa in vgradnje novih baterijskih hranilnikov električne energije, vendar ne več kot 225 evrov na 1 kWh kapacitete za shranjevanje električne energije (baterijskega hranilnika). Maksimalna višina sredstev sofinanciranja na posamezno vlogo znaša največ tri tisoč evrov.

Razpoložljiva sredstva za sofinanciranje projektov v skupni višini 16,1 milijona evrov, ki so zagotovljena iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in Kohezijskega sklada v okviru Programa evropske kohezijske politike v obdobju 2021–2027 v Sloveniji, bo mogoče koristiti v proračunskih letih 2025, 2026, 2027 in 2028.

Vloge za prvo odpiranje morajo biti na naslov MOPE oddane najkasneje do 5. maja, sledita pa še dva roka za oddajo vlog, in sicer 8. september in 8. december.

Polona Bahun
O avtorju