Obnovljivi viri

Za subvencije za proizvodnjo elektrike in toplote namenjenih 20 milijonov evrov

Za nove investicije pravnih oseb, zadrug, fizičnih oseb, ki opravljajo pridobitno dejavnost, in samoupravnih lokalnih skupnosti je na voljo 20 milijonov evrov sredstev za vetrne elektrarne, skupnostne vetrne elektrarne, kotle na lesno biomaso, toplotne črpalke in toplotne sprejemnike sončne energije ter za hranilnike, ki so prigrajeni k novim proizvodnim napravam.

Za subvencije za proizvodnjo elektrike in toplote namenjenih 20 milijonov evrov

Družba Borzen je objavila nov javni poziv za dodeljevanje pomoči v obliki neposrednih nepovratnih sredstev za investicije v nove proizvodne naprave za proizvodnjo električne energije in toplote iz OVE ter za hranilnike električne energije in toplote v kombinaciji s proizvodnjo energije.

Predmet javnega poziva je izbor projektov in dodelitev pomoči v obliki neposrednih nepovratnih finančnih sredstev za spodbujanje proizvodnje električne energije in toplote iz OVE ter shranjevanje električne energije in toplote v kombinaciji s proizvodnjo energije. Dodelitev pomoči izključno za shranjevanje električne energije in toplote brez proizvodne naprave ni predmet tega javnega poziva. Glede na tehnologijo rabe OVE in inštalirano moč proizvodne naprave se bo pomoč dodeljevala za naložbe v nakup in vgradnjo nove proizvodne naprave ali nove proizvodne naprave v kombinaciji z novim prigrajenim hranilnikom, in sicer za več sklopov.

Prvi sklop zajema proizvodnjo električne energije iz vetrne energije s priključno močjo oddaje v distribucijski sistem enako ali manjšo od 1 MW, če je naprava v stoodstotni lasti velikega ali srednjega podjetja, oziroma enako ali manjšo od 18 MW, če je proizvodna naprava v stoodstotni lasti mikro ali malih podjetij ali skupnosti OVE. Pomoč se lahko dodeli za vetrno elektrarno ali skupnostno vetrno elektrarno. 

Drugi sklop zajema proizvodnjo toplote iz lesne biomase (kotel na lesno biomaso) z inštalirano izhodno toplotno močjo večjo od 50 kW in manjšo od 10 MW z avtomatskim doziranjem peletov ali sekancev in toplotne črpalke in toplotne sprejemnike sončne energije z inštalirano izhodno toplotno močjo večjo od 50 kW in enako ali manjšo od 10 MW, s katerimi se proizvaja toplota iz OVE.
Pomoč se lahko dodeli za toplotno črpalko z inštalirano izhodno močjo večjo od 50 kW (VODA – VODA; SLANICA (zemlja)/VODA), toplotno črpalko z inštalirano izhodno močjo večjo od 50 kW (ZRAK – VODA) ter toplotni sprejemnik sončne energije z inštalirano močjo večjo od 50 kW. Pomoč pa ne velja dograditev že obstoječe proizvodne naprave in/ali povečanje moči proizvodne naprave.

Pri napravah iz prvega sklopa mora biti hranilnik električne energije prigrajen k novim proizvodnim napravam. Pomoč pa ni namenjena za nakup rabljenega, obnovljenega, pilotnega in prototipnega hranilnika.
Minimalna kapaciteta hranilnika električne energije mora biti vsaj 0,5 kWh na inštalirani kW električne moči proizvodne naprave. Kapaciteta hranilnika navzgor ni omejena, a je maksimalna investicijska pomoč določena za kapaciteto v višini 2 kWh na inštaliran kW električne moči proizvodne naprave.
Da je hranilnik električne energije del posameznega projekta, mora biti priključen na isto merilno mesto na razdelilni transformatorski postaji kot nova proizvodna naprava.

Pri napravah iz drugega sklopa mora biti hranilnik toplote prigrajen k novim proizvodnim napravam. Minimalna kapaciteta hranilnika toplote glede na nazivno moč proizvodne naprave, h kateri je prigrajen, mora biti vsaj 1 MWh na inštalirani MW izhodne toplotne moči proizvodne naprave. Kapaciteta hranilnika navzgor ni omejena, investicijska pomoč pa se izplača največ za kapaciteto v višini 10 MWh na inštalirani MW izhodne toplotne moči proizvodne naprave za dnevne hranilnike in 1.000 MWh na inštalirani MW izhodne toplotne moči proizvodne naprave za sezonske hranilnike. Dodelitev pomoči izključno za shranjevanje električne energije in toplote brez proizvodne naprave ni mogoča ni predmet tega javnega poziva.

Na javnem pozivu lahko sodeluje prijavitelj, ki je vpisan v sodni oziroma poslovni register, izkazuje registrirano dejavnost glede proizvodnje električne energije in je hkrati: pravna oseba, zadruga, fizična oseba, ki opravlja pridobitno dejavnost kar vključuje tudi status nosilca dopolnilne dejavnosti na kmetiji ali
samoupravna lokalna skupnost.

Skupno dodeljena pomoč posameznega projekta ne sme presegati intenzivnosti pomoči v višini 45 odstotkov skupnih stroškov projekta za veliko podjetje, pri čemer se intenzivnost pomoči lahko poveča za 20 odstotnih točk za pomoč dodeljeno malim in mikro podjetjem oziroma za 10 odstotnih točk za pomoč dodeljeno srednjim podjetjem. Intenzivnost pomoči se izračuna na podlagi posamezne višine podpore glede na tehnologijo in dejanske skupne stroške projekta in znaša do 45 odstotkov skupnih stroškov za velika podjetja ter do 55 odstotkov skupnih stroškov za srednja podjetja, do 65 odstotkov skupnih stroškov za mikro in mala podjetja.
Več informacij na spletni strani.

Polona Bahun
O avtorju