Agencija za energijo začenja 2. cikel posvetovalnega procesa o elektromobilnosti.
Elektromobilnost in infrastruktura za polnjenje električnih vozil sta danes sicer še v fazi razvoja, zato se ju bo v omenjenem obdobju sprva preizkušalo, spremljalo njun razvoj in razvijalo rešitve za vpeljavo v prakso. Vendar pa je treba za uspešno vpeljavo premostiti tudi netehnološke ovire, to je pripraviti in uvesti ustrezne regulatorne spremembe. Za lažje razumevanje tematike in pomoč pri oblikovanju programov s tega področja je agencija zato pripravila posvetovalni dokument z naslovom Elektromobilnost in ga posredovala v javno obravnavo.
Agencija skuša v dokumentu obravnavati elektromobilnost v širšem kontekstu, upoštevajoč različne interese posameznih udeležencev trga in reguliranih podjetij za opravljanje dejavnosti na področju elektromobilnosti.
Dokument je osredotočen na odnose med uporabniki električnih vozil, dobavitelji energije, sistemskimi operaterji distribucijskega omrežja in ponudniki storitev na področju elektromobilnosti (predvsem lastniki in upravljavci infrastrukture za polnjenje električnih vozil). Dokument obravnava možne variante ureditve dejavnosti, povezanih z uporabo električnih vozil, ter analizira prednosti in pomanjkljivosti le-teh v okviru zakonodaje, trenutnega stanja na področju izvajanja energetskih dejavnosti v Sloveniji ter trenutnega stanja in predvidenega razvoja elektromobilnosti v Sloveniji.
Ne glede na to, da je dokument namenjen predvsem domačemu okolju, se razprava oziroma pogled na razvoj elektromobilnosti in z njo povezanimi storitvami polnjenja električnih vozil nikakor ne sme omejiti samo na Slovenijo. Elektromobilnost bo s strani končnega uporabnika, voznika električnega vozila, v veliki meri vpeta v mednarodne prometne tokove, pristojni organi pa morajo vzpostaviti regulatorno in s tem tudi poslovno okolje, ki se ne sme zamejiti z državno mejo.
Namen agencije je s posvetovanjem spodbuditi čim večji odziv vseh bodočih izvajalcev in uporabnikov storitev na področju elektromobilnosti, zato pričakuje čim večje število pisnih odgovorov. Agencija pričakuje odgovore od izvajalcev reguliranih in tržnih dejavnosti in od širšega okolja oziroma tudi od drugih zainteresiranih javnosti (institucij in posameznikov), ki niso neposredno vključene v izvajanje dejavnosti, povezane z elektromobilnostjo.
Vse zainteresirane javnosti tako poziva k sodelovanju pri oblikovanju skupnih stališč, rok za oddajo odgovorov pa je do vključno 15. junija 2014. Morebitna vprašanja v zvezi s posvetovalnim procesom zainteresirani lahko pošljejo v elektronski obliki na naslov [email protected]. (pb)