Največji delež investicij v prenosno omrežje bo po razvojnem načrtu, ki ga je potrdila tudi Agencija za energijo, namenjena gradnji in nadgradnji transformatorskih postaj, za kar je predvidenih nekaj manj kot pol milijarde evrov. Sledijo vlaganja v daljnovode, v okviru katerih je predvideno obnova 610 km obstoječih in postavitev 145 km novih visokonapetostnih vodov v skupni vrednosti 387 milijona evrov.
Draga integracija rapršenih virov in velikih porabnikov
Predvidena vlaganja v distribucijska omrežja so še bistveno višja. Že samo načrtovane investicije Elektra Ljubljana (1,16 milijarde evrov) so primerljive z vlaganji v prenosno omrežje. Blizu temu znesku je tudi Elektro Maribor (1,11 milijarde), sledijo pa Elektro Celje (814 milijonov evrov), Elektro Gorenjska (459 milijona) in Elektro Primorska (402 milijona).
Tako velika vlaganja so, kot sporočajo iz Elesa, potrebna, ker distribucijski omrežni sistem v preteklosti ni bil načrtovan za tak način in obseg rabe električne energije. "Večanje deleža razpršenih virov občutno vpliva na napetostni profil v distribucijskih omrežjih, vse znatnejši vpliv se pričakuje tudi ob vse večjem številu toplotnih črpalk in električnih vozil," so zapisali.
Omrežnina se bo morala kmalu zvišati
Največji del sredstev za investicije, 58 odstotkov, naj bi si elektrodistribucijska podjetja zagotovila s pomočjo nepovratnih evropskih sredstev, z zadolževanjem pa naj bi pokrila 22,5 odstotkov vseh potreb.
Primanjkljaj investicijskih sredtev za elektrodistribucijska podjetja bo do leta 2026 kril Eles, kar si lahko privošči zahvaljujoč dobrim poslovnim rezultatom iz trženja čezmejnih prenosnih zmogljivosti daljnovodov. Med letoma 2023 in 2026 naj bi tako Eles distribucijskim podjetjem namenil skoraj 300 milijonov evrov sredstev. Od leta 2027 dalje pa to ne bo več izvedljivo. takrat, napovedujejo v Elesu, bi bilo za realizacijo investicijskih ciljev "nujno povečati tarife za uporabo distribucijskega omrežja, in sicer od 26,5 do 58,6 odstotkov glede na osnovo v letu 2026".