Začel se je postopek priprave državnega prostorskega načrta za hidroelektrarno Hrastje Mota na Muri.
Člane strateškega sveta Pomurskega razvojnega inštituta so predstavniki Dravskih elektrarn Maribor obvestili, da je projekt energetske izrabe reke Mure z objavo pobude za začetek postopka priprave državnega prostorskega načrta za hidroelektrarno Hrastje Mota na Muri prešel v formalni postopek, ki ga koordinira Ministrstvo za infrastrukturo in prostor. Ob tem so opozorili na dejstvo, da je bila trajnostna preveritev področja le prvi korak, ki je bil skupaj s Pomurskim razvojnim inštitutom Murska Sobota (PRI) narejen od Uredbe o podelitvi koncesije pred dobrimi šestimi leti. Z omenjeno študijo so strokovnjaki pokazali, da je energetska izraba reke Mure vredna formalne obravnave.
Prihodnji postopki bodo zahtevali široko obravnavo vseh dejavnikov, ki bodo vplivali na pripravo dokumentacije. Že danes pa je jasno, pravijo na Dravskih elektrarnah Maribor, da bo nadaljnje načrtovanje namenjeno obravnavi že identificiranih potrebnih ukrepov predvsem na področju poplavne varnosti, izboljšanju morfologije reke, gladini podtalne vode in posledično kmetijstvu, pitni vodi, poplavnim gozdovom, revitalizaciji starih rečnih rokavov, ekosistemskim storitvam, izvajanju potrebnih infrastrukturnih ureditev v vplivnem območju ter dodatno tudi ukrepom, ki bi omogočali pripravo površin za šport in rekreacijo in podobno. Proces se tako nadaljuje s predstavitvijo projekta in povabilom resornega ministrstva nosilcem urejanja prostora in s tem tudi lokalnim skupnostim, da podajo svoje smernice k projektu.
Direktor Dravskih elektrarn Maribor, mag. Viljem Pozeb, je ob predstavitvi povedal: »Trajnostna obravnava na kateri temelji projekt je zagotovilo, da se HE na Muri umešča tja, kjer je njihov vpliv na trajnostni razvoj pozitiven. Verjamem, da smo s takim pristopom umeščanja dokazali, da smo korekten partner in sogovornik vsem deležnikom lokalnih skupnostih ob reki Muri, zato se veselimo skupnih prihodnjih izzivov.«
Direktor Pomurskega razvojnega inštituta, dr. Darko Anželj, je dodal: »Proizvodnja električne energije iz obnovljivih virov energije, kamor spada energija rek so nuja in naša obveza. Če k temu dodamo še priložnost za hkraten trajnostni razvoj Pomurja, potem elektrarne na Muri niso le upanje ampak razvojna priložnost, ki jo bo potrebno v nadaljnjih postopkih posebej obravnavati.« (vh)