Energetika

Začrtana jasna smer energetske učinkovitosti stavb v EU

Pred dnevi so se v Evropski uniji zaključila pogajanja o enem od osmih zakonodajnih predlogov v okviru svežnja o čisti energiji za vse Evropejce.
Začrtana jasna smer energetske učinkovitosti stavb v EU

Na pogajanjih v EU (med pogajalci Evropskega parlamenta, Evropskega sveta in  Evropske komisije) so 18. decembra 2017 dosegli dogovor o novih pravilih za izboljšanje energetske učinkovitosti stavb. 

Dogovor izpostavlja začrtanje jasne poti v smeri stavbnega fonda EU z nizkimi in ničnimi emisijami do leta 2050, podprte z nacionalnimi načrti za razogljičenje stavb. Nadalje obsega spodbujanje izkoriščanja informacijske in komunikacijske tehnologije in pametnih tehnologij z namenom zagotavljanja učinkovitejšega delovanja stavb (npr. sistemi za avtomatizacijo in nadzor). Poleg tega pa dogovor izpostavlja še več drugih pomembnih ciljev na področju energetske učinkovitosti stavb.  

Sledila bo tudi uradna potrditev nove direktive 

Novi pravilnik vsebuje ukrepe za povečanje energetske učinkovitosti novih stavb, povečanje stopnje prenove stavb z usmeritvijo v energetsko učinkovite sisteme in izkoriščanje velikega potenciala za povečanje učinkovitosti v gradbenem sektorju - sektorju z največjim deležem rabe energije v Evropi. 

Po sklenitvi tega političnega dogovora bo besedilo direktive uradno potrjeno še s strani EU parlamenta in Sveta ministrov. Po potrditvi s strani obeh zakonodajalcev (predvidoma v naslednjih mesecih) bo posodobljena direktiva o energetski učinkovitosti stavb objavljena tudi v Uradnem listu EU, v veljavo pa bo stopila 20 dni po objavi. Države članice bodo morale nove elemente direktive prenesti v nacionalno zakonodajo po 18 mesecih. 

Energetska učinkovitost prinaša več pozitivnih učinkov 

Energetska učinkovitost je med stroškovno najbolj učinkovitimi ukrepi za doseganje ciljev zmanjševanja emisij toplogrednih plinov. Hkrati je energetska učinkovitost pomembna tudi za doseganje večjega deleža OVE v rabi bruto končne energije. Za gospodinjstva je energetska učinkovitost ključna za obvladovanje življenjskih stroškov, krepitev kupne moči in izboljšanja kakovosti bivanja, tudi z vidika prilagajanja na podnebne spremembe, poudarjajo na Ministrstvu za infrastrukturo 

Področje energetske prenove stavb se izvaja v okviru razvojne prioritete Trajnostna raba energije. Zaradi odločilnega pomena in obsežnosti področja je na Ministrstvu za infrastrukturo vzpostavljena Projektna pisarna za energetsko prenovo stavb.