Naslednji načrtovani sklopi posvetovanja so model agregatorja in povezane vsebine ter tržni procesi in trgovalne platforme.
Agencija za energijo je zaključila izhodiščni sklop javnega posvetovanja o vzpostavitvi trga s prožnostjo aktivnega odjema v Sloveniji ter objavila posodobljenega posvetovalnega dokumenta. Ta vsebuje vsebinsko nadgradnjo, popravke, pojasnila in stališča agencije do posebej izpostavljenih tematik v javni obravnavi.
Uvajanje trga s prožnostjo v Sloveniji je v začetni fazi, zgolj določene tematike so bile v ožjem smislu že naslovljene, vendar njihova celovita obravnava kaže na obstoj vrste ovir in na kompleksnost ter interdisciplinarnost problematike. Uvajanje trga s prožnostjo zato zahteva holistični pristop in sodelovanje različnih deležnikov. Ne glede na dejstvo, da bo proces harmonizacije na ravni EU na podlagi priporočil Evropske komisije ter rezultatov sodelovanja med evropskimi elektrooperaterji postopoma gradil okvir normativov in pravil ter dobrih praks, na podlagi katerih bo mogoče implementirati določene vidike trga s prožnostjo na nacionalni ravni, pa je treba čim prej začeti z odpravljanjem zaznanih ovir, ki so nacionalno pogojene.
V okviru procesa harmonizacije bo treba odgovoriti na vprašanje, kaj standardizirati, kaj priporočati in kaj prepustiti v razvoj tržnim akterjem. Ključno bo tudi učinkovito posodabljanje obstoječe normativne ureditve s ciljem zagotoviti celovito skladnost s tretjim svežnjem direktiv EU ter zagotovitev operacionalizacije teh zahtev, s čimer bodo zagotovljeni minimalni pogoji za implementacijo novih zahtev iz svežnja Čista energija za vse Evropejce in omrežnih kodeksov. Implementacija omenjenega svežnja in omrežnih kodeksov je podlaga za nadaljnji razvoj sistema in trga v kontekstu izkoriščanja prožnosti.
Ta posvetovalni proces pa je smiselno sproti izkoristiti za uvajanje novih vlog in odgovornosti ter mehanizmov in konceptov prožnosti skladnih s tem svežnjem v normativno ureditev na sekundarni ravni, ki so danes že dozoreli in niso v nasprotju z veljavnim energetskim zakonom EZ-1 (posodobitve sistemskih obratovalnih navodil, pravil za delovanje trga in drugo).
Obenem bo treba pripraviti in medsebojno uskladiti operativni načrt izvedbe vseh potrebnih aktivnosti za postopno in učinkovito uvajanje trga s prožnostjo, ki mora nasloviti problematiko naložb v nove tehnologije in biti usklajen na ravni nosilcev aktivnosti ter ustrezno umeščen v kontekst nacionalnih strategij. Agencija se dobro zaveda svoje vloge, nalog in ovir, ki jih mora v tem posvetovalnem procesu nasloviti. S svojim aktivnim delovanjem bo tudi v prihodnosti poskušala motivirati zainteresirane deležnike k usklajenemu delovanju za dosego omenjenih ciljev.
Agencija za energijo ocenjuje, da je z objavo tega posvetovalnega dokumenta dosegla kar nekaj vmesnih ciljev: izdelati in javno objaviti celovito strokovno podlago, ki obravnava vse ključne vidike vzpostavitve trga s prožnostjo na ravni visoko-nivojske obravnave. Dosegla je vzpostavitev skupne ravni razumevanja problematike in vzpostavitev učinkovitega posvetovalnega procesa za širšo strokovno obravnavo izpostavljenih tematik v podporo implementaciji svežnja Čista energija za vse Evropejce. Dosegla je cilj oblikovanja določenih preliminarnih stališč agencije ter pojasnil vidikov nacionalnega regulatornega organa, ki so vključene v pričujoči dokument. Z aktivnim sodelovanjem zainteresiranih deležnikov v posvetovalnem procesu je bilo mogoče zaznati enotna stališča in zapreti določena tematska področja.
Druga tematska področja pa je bilo v izhodiščnem sklopu posvetovanja mogoče nekoliko bolje izostriti in razjasniti, kar predstavlja dober temelj za prihodnje aktivnosti v okviru nadaljnjih sklopov posvetovanja. Javno posvetovanje o vzpostavitvi trga s prožnostjo se bo nadaljevalo z obravnavo izbranih tematskih sklopov, ki bodo podprta z novimi posvetovalnimi vsebinami. Po koncu vseh predvidenih sklopov agencija načrtuje objavo končnih krovnih stališč. Vmesni rezultati posvetovanja bodo strokovne podlage ter podporna dokumentacija (odzivi sodelujočih deležnikov) ter vmesna stališča agencije o izbranih vsebinah v obravnavi v okviru posameznega posvetovalnega sklopa, ki so po mnenju agencije pomembna pri aktivnostih za implementacijo svežnja Čista energija za vse Evropejce v obliki novega energetskega zakona in sekundarne zakonodaje (SONDSEE, Pravila za delovanje trga z elektriko in drugo).
Naslednji načrtovani sklopi v okviru tega posvetovalnega procesa so: model (neodvisnega) agregatorja in povezane vsebine ter tržni procesi in trgovalne platforme.