Energetika

Zaključen poletni tabor inovativnih tehnologij

Tabor na Fakulteti za elektrotehniko je ponudil mladim udeležencem priložnost, da se poglobijo v svet elektrotehnike, spoznajo številne aplikacije in tehnologije, ter s pomočjo mentorjev razvijejo svoje znanje in veščine v tej dinamični inovativni panogi.

Zaključen poletni tabor inovativnih tehnologij
Tabora so se udeležili 104 otroci na 11 različnih delavnicah.

Prejšnji teden je na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani potekal že 24. Poletni tabor inovativnih tehnologij, ki je v ospredje postavil svet sodobne elektrotehnike ter privabil 104 otrok na 11 različnih delavnicah. Udeleženci so se pod vodstvom izkušenih mentorjev poglobili v raziskovanje električnih sistemov, tehnologij in inovacij ter spoznavali ključne vidike tega dinamičnega področja. Vse tehnološko naravnane delavnice so poudarjale praktične vidike elektrotehnike, a med njimi je posebej izstopala delavnica Od elektronov do zvezd. Udeleženci so se spoznali z osnovami elektronskih vezij, pravili fizikalnega delovanja in celo eksperimentalnim delom na področju jedrskega reaktorja. Skozi praktične vaje so razumeli, kako isti principi upravljajo tako elektronska vezja kot tudi delovanje nekaterih senzorjev.

Na delavnici Električna vozila so udeleženci raziskovali bistvene značilnosti električnih vozil ter se praktično poglobili v izbiro posameznih komponent za električna kolesa. S pomočjo eksperimentalnih meritev so preverjali teoretična izhodišča in skupaj z mentorji izvajali prakso, ki je vključevala prilagajanje komponent na kolesa ter testiranje delovanja električnih koles. S svojim znanjem so se nato podali na ekskurzijo in spoznali podjetje SŽ vleka in tehnika, kar jim je omogočilo poglobljen vpogled v realni svet elektrotehnike. Ena izmed izstopajočih delavnic je bila LEGO viharniki, kjer so udeleženci spoznali osnovne koncepte vodenja avtonomnih mobilnih sistemov s poudarkom na tehničnih in programskih lastnostih kompletov Lego Mindstorms EV3. S pomočjo znanja, pridobljenega na tej delavnici, so se soočili z izzivom, kako snovati, zgraditi in sprogramirati mobilne sisteme ter nato s svojimi kreativnimi rešitvami tekmovali na prijateljskem tekmovanju. Udeleženci so razvili kompetence na področju senzorike, konceptov vodenja mobilnih sistemov in programiranja ter se pri tem zabavali ob izdelovanju in programiranju LEGO robotov.

Delavnica Vitez brez volana je udeležencem odprla vrata v področje avtonomnih mobilnih sistemov in umetne inteligence. S pomočjo robotov, opremljenih z vgrajenim sistemom Raspberry Pi in kamero, so se udeleženci učili upravljati in programirati avtonomne mobilne sisteme. Ta delavnica je združevala veščine strojnega vida, računalniškega programiranja ter razvoja algoritmov za avtonomno vožnjo. Hkrati so se udeleženci soočili z osnovami razpoznavanja in sinteze govora ter se naučili uporabljati tehnologijo za glasovno sporazumevanje s svojimi mobilnimi sistemi. Delavnice, kot sta Hrupometer in Svetloba z Wi-Fi, pa so se osredotočile na zaznavanje zvoka in svetlobe, povezano z elektronskimi komponentami. Udeleženci so se naučili izdelovati in uporabljati naprave, kot so merilniki hrupa in elektronski sistemi za upravljanje svetlobnih diod. Tako so dobili vpogled v raznolike uporabe elektronskih komponent za zaznavanje in manipulacijo zvoka ter svetlobe.

Za piko na i je bila delavnica Elektrika v človeškem telesu, kjer so udeleženci raziskovali, kako električna aktivnost vpliva na delovanje srca, mišic in živcev. Z izdelavo ojačevalnikov za električne signale so izmerili lasten elektrokardiogram in spoznali, kako elektrika vpliva na celične membrane. Hkrati so obiskali UKC Ljubljana, kjer so videli, kako elektrotehnično znanje pomaga v medicini.

Mare Bačnar
O avtorju