Elektro Maribor je lani slavil stoletnico distribucije električne energije v Mariboru.
Kot so zapisali v Elektru Maribor, je razlogov za odpoklic več, od zamud pri izpolnjevanju nekaterih poslovnih ciljev, slabe pripravljenosti družbe na zeleno transformacijo, pomanjkljivega nadzora nad delovanjem hčerinskih družb vse do omajanega zaupanja nadzornega sveta. Do izbire novega predsednika uprave bo, kot začasni predsednik uprave, družbo vodil predsednik nadzornega sveta Jože Hebar.
Mag. Boris Sovič je sicer družbo Elektro Maribor vodil od leta 2012 in je zelo dober poznavalec razmer v elektrogospodarstvu in širši energetiki, saj je bil v devetdesetih letih državni sekretar za energetiko, kot nekdanji župan mestne občine Maribor pa je bil zelo dobro seznanjen tudi z lokalno problematiko, kamor sodi tudi zagotavljanje zanesljive in kakovostne oskrbe gospodinjstev in industrije z energijo.
Po nerevidiranih podatkih je sicer družba Elektro Maribor v prvi polovici leta 2021 poslovala uspešno in ustvarila poslovni izid v višini 5,8 milijona evrov, kar je bilo za 0,2 milijona evrov oziroma 3 odstotke več glede na enako obdobje lani in za 0,1 milijona evrov oziroma 2 odstotka več od načrtovanega za to obdobje. Kot so v Elektru Maribor še zapisali v analizi poslovanja v prvi polovici tega leta, velik izziv predstavlja predvsem dejstvo, da se tudi letos nadaljuje trend naraščanja potreb uporabnikov, hkrati pa nižji priznan donos na sredstva v regulativnem obdobju 2019-2021 v primerjavi z obdobjem 2016-2018 znižuje sredstva iz naslova omrežnine za distribucijsko omrežje, kar pomembno vpliva na rezultate poslovanja.
V prvih šestih mesecih leta 2021 se je v distribucijskem sistemu Elektra Maribor obseg merilnih mest uporabnikov povečal za 707 na 221.774, kar je največ doslej. Najbolj se povečuje obseg merilnih mest odjemalcev, ki so hkrati proizvajalci. Precejšen izziv za distribucijski sistem predstavlja tudi strma rast mrežno integriranih novih proizvodnih virov in naprav. Priključna moč proizvodnje se je glede na 30. junij 2020 letos povečala za 21 MW, priključna moč odjema pa za 55 MW. Močno se je povečal tudi obseg distribuirane energije in je bil največji doslej.
Elektro Maribor je v prvi polovici leta za naložbe namenil 13,2 milijona evrov, kar je bilo za 15 odstotkov več v primerjavi z enakim obdobjem lani, čeprav hkrati tudi za 6 odstotkov manj glede na sprva načrtovano.