Termoelektrarna Šoštanj želi zvišati ceno za dobavljeno toploto, a se v lokalnih skupnostih temu močno upirajo.
Komunalno podjetje Velenje (KPV) je 1. julija 2015 s strani vodstva Termoelektrarne Šoštanj prejelo enostranski odstop od Pogodbe o prodaji in nakupu toplotne energije hkrati s predlogom nove pogodbe, ki napoveduje zvišanje cene za več kot tretjino. Omenjeno sporočilo je precej vznemirilo tamkajšnje občinske veljake, ki so o tej problematiki spregovorili na včerajšnji posebni seji. Z nje so sporočili, da je takšno stališče TEŠ za Komunalno podjetje, vse tri občine lastnice in ne nazadnje tudi odjemalce toplotne energije v Šaleški dolini nesprejemljivo.
Ob tem so dodali, da je sicer pogodbena razmerja med TEŠ in KPV vsekakor treba urediti, vendar je zdajšnja odpoved pogodbe podana ob zelo neprimernem času in z bistveno prekratkim (3-mesečnim) odpovednim rokom. Po njihovem mnenju bi za takšno prekinitev KPV potrebovalo vsaj večletni odpovedni rok, da bi lahko v tem času zagotovilo drug, alternativen vir ogrevanja.
Sistem ogrevanja v Šaleški dolini deluje že od leta 1958 in je bil zgrajen tudi zaradi zmanjševanja vpliva onesnaženja na okolje, ki so ga prej povzročala mnoga individualna kurišča v gospodinjstvih. S toplotno energijo iz TEŠ se oskrbuje več kot 90 odstotkov prebivalcev Šaleške doline, tudi javne ustanove (vrtci, šole, zdravstvene domovi, domovi za varstvo odraslih, bolnišnica in podobno) in številna podjetja (Terme Topolšica, Gorenje ). Po mnenju predstavnikov tamkajšnjih občin bi zato vsakršna motnja pri dobavi toplote negativno vplivala na kakovost bivanjskega standarda lokalnih prebivalcev, gospodarskim subjektom pa povzročila motnje delovnega procesa in veliko gospodarsko škodo. Kot so še navedli, je bilo v vseh minulih letih poslovno sodelovanje s TEŠ zelo korektno in to si želijo tudi v prihodnje, pri čemer pa so izrazili vso podporo stališčem KPV v pogajanjih s TEŠ glede sklenitve nove pogodbe.
In kaj naj bi bilo sploh poglavitno jabolko spora? Kot je razbrati iz zapisanega, je dejansko v ospredju vseh težav predlagana podražitev dobave toplote, saj je po mnenju KPV in tudi lokalnih skupnosti dvig cene toplotne energije povsem neupravičen in neutemeljen. Kot so poudarili, so lokalne skupnosti podprle izgradnjo bloka 6 TEŠ s ciljem zmanjšanja stopnje onesnaženosti okolja, izboljšanja kakovosti in energetske učinkovitosti, saj bo za enako količino proizvedene energije porabljenega približno 30 odstotkov manj premoga. Zato so posledično pričakovali tudi znižanje stroškov za proizvodnjo toplotne energije in s tem celo nižjo ceno, ne pa napoved precejšnjih podražitev. Degradacija prostora zaradi umestitve in delovanja takega energetskega giganta, kot je TEŠ, je po mnenju predstavnikov občin že sam po sebi zadosten razlog, da se tamkajšnjim prebivalcem nudi trajna, zanesljiva in stroškovno ugodna oskrba s toplotno energijo in zato upajo, da bo kmalu prišlo do razumnega dogovora med obema strankama.
Na zapisano so se odzvali tudi v termoelektrarni Šoštanj in v zvezi s tem podali nekaj pojasnil. Kot so zapisali, je TEŠ že pod prejšnjim vodstvom v lanskem letu na KPV poslal predlog nove pogodbe z višjo ceno na MWh, a ga je svet KPV zavrnil. Z novim aktom o metodologiji določanja cen, ki ga je sprejel svet Agencije za energijo, se je namreč spremenilo določanje izhodiščne cene in pridobivanje soglasij. Ob tem se je dvignila tudi cena energenta oziroma premoga. Cena, ki jo je zadnjih šest let plačevalo KPV Termoelektrarni Šoštanj, je bila ves čas nespremenjena, kljub temu pa se je cena toplotne energije za končne odjemalce dvigovala, kar je, kot pravijo v Šoštanju, razvidno tudi iz javno dostopnih podatkov Statističnega urada RS. V TEŠ ob tem še poudarjajo, da se po njihovem prepričanju tudi v tem primeru, kot vedno v preteklosti, vedejo družbeno in lokalno odgovorno, kar bodo po najboljših močeh počeli tudi v prihodnje in si prizadevali za sklenitev ustrezne pogodbe o nemoteni dobavi toplotne energije tudi v prihodnje. Hkrati pa se je treba zavedati, da se mora TEŠ, glede na trenutne razmere na trgih z električno energije in tehnične zmožnosti blokov v Termoelektrarni Šoštanj, vesti tudi kot dober gospodar, so še zapisali.(bj)