Energetika

Zaradi novega regulativnega obdobja potrebne nekatere spremembe

Agencija za energijo sprejela spremembe Akta o pravilih monitoringa kakovosti oskrbe z električno energijo.
Zaradi novega regulativnega obdobja potrebne nekatere spremembe

Agencija za energijo je v pripravah na naslednje regulativno obdobje 2019-2021 pregledala omenjeni akt in ugotovila nekatere nedoslednosti in pomanjkljivosti glede hrambe podatkov in izvajanja presoj monitoringa kakovosti oskrbe ter neskladnost z Aktom o načinu posredovanja podatkov in dokumentov izvajalcev energetskih dejavnosti. Agencija je zato pripravila predlog sprememb akta o pravilih monitoringa, ki obsega uskladitev z aktom o posredovanju podatkov glede načina poročanja podatkov o kakovosti oskrbe z električno energijo, skrajšanje roka za hrambo dokumentacije in podatkov za izračun parametrov kakovosti oskrbe ter zagotavljanje trajne razpoložljivosti in celovitosti podatkov o konfiguraciji omrežja in številu odjemalcev. Spremenjeni akt podrobneje opredeljuje presojo učinkovitosti procesa nadzora kakovosti oskrbe ter usklajuje parameter točnosti registriranja dogodkov z ostalima parametroma, ki opredeljujeta ocenjevanje podatkov o neprekinjenosti. Spremembe akta prinašajo popravek podatkov o neprekinjenosti v primeru, ko se po izvedeni presoji za podjetje upošteva največji negativni vpliv, ki ga določa splošni akt agencije, ki ureja metodologijo za določitev regulativnega okvira. Poleg tega pa uvaja še poročanje o dnevnih vrednosti parametrov neprekinjenosti, ki bo začelo veljati s 1. januarjem 2019.

Agencija je v času javne obravnave, ki je potekala med 2. in 16. februarjem prejela 29 pripomb zainteresiranih javnosti. Te so podali: Elektro Maribor, Elektro Primorska, GIZ distribucije električne energije, ELES in Elektroinštitut Milan Vidmar. Pripombe slednjega je agencija v celoti zavrnila, ker so se nanašale na del akta, ki ni bil v javni obravnavi. Pripombe ostalih družb bo pripombe preučila in jih po potrebi upoštevala pri prvi naslednji posodobitvi oziroma spremembi akta.

Pripombe ostalih deležnikov so se nanašale na šest členov akta v javni obravnavi, od katerih je agencija upoštevala naslednje: brisanje nepotrebnega pojasnila iz definicije za načrtovane prekinitve, uskladitev roka za zagotavljanje podatkov o konfiguraciji o obratovalni statistiki z rokom za hranjenje dokumentacije in podatkov, ki so potrebni za izračun parametrov neprekinjenosti.

Agencija je delno upoštevala dve pripombi, in sicer je 10-letni odlog začetka zagotavljanja razpoložljivosti podatkov o konfiguraciji in obratovalni statistiki premaknila na 1. januar 2022 oziroma vezano na prenovo sistemov SCADA in odvisnih programov. Predlog o 30 dnevnem roku za popravo podatkov o neprekinjenosti v primeru, ko je rezultat presoje pravilnosti monitoringa neprekinjenosti napajanja manjši od 95 odstotkov pa s sedanjih 10 dni podaljšala na 15 dni.

Agencija pa je zavrnila predlog, da se poročanja dnevnih podatkov o neprekinjenosti ne vpelje in določila prehodno obdobje do 1. januarja 2022. Poleg tega je zavrnila še predlog, da se podatki o neprekinjenosti ne popravljajo v primeru največjega negativnega vpliva na upravičene stroške.

Polona Bahun
O avtorju