Če se bo suša nadaljevala še v september, se bi lahko cene električne energije v naslednjem letu dvignile.
Medtem ko je hidrologija Drave stabilna, pa je stanje na Soči in Savi povsem drugačno. ki Drava namreč izvira na severni strani Alp, kjer je bilo padavin dovolj, Soča in Sava pa na južni, kjer že je padavin v letošnjem letu bistveno manj. Tako so Dravske elektrarne v prvi polovici avgusta presegle načrtovano proizvodnjo za četrtino, kar je posledica taljenja ledenikov in večkratnih padavin v Avstriji, hidroelektrarne na Soči in Savi pa proizvajajo le dobro tretjino elektrike kot običajno v tem času. Vode je namreč zelo malo, le slaba tretjina običajnega pretoka za ta letni čas.
Soške elektrarne so v prvi polovici avgusta proizvedle le 55 odstotkov načrtovane proizvodnje na vodotoku in 80 odstotkov načrtovane proizvodnje na črpalni hidroelektrarni Avče, elektrarne na spodnji Savi pa so proizvedle le 45 odstotkov načrtovane proizvodnje.
Po podatkih iz HESS se je vodnatost Save med leti 1980 in 2010 glede na prejšnja obdobja zmanjšala za skoraj sedem odstotkov. Letošnje stanje pa Sava dosega le 57 odstotkov povprečja.
Vse hidroelektrarne skupine HSE, ki je naš največji proizvajalec električne energije iz tega vira, so v obdobju od 1. januarja letos do 20. avgusta proizvedle 1727 gigavatnih ur električne energije, kar je slabih 400 gigavatnih ur manj kot lani v enakem obdobju. Skupno so v tem obdobju dosegle 83 odstotkov načrtovane proizvodnje.
Izpad v hidro proizvodnji v HSE pokrivajo s povečano proizvodnjo v termoelektrarnah, ki so neodvisne od vremenskih razmer in z nakupi energije v ugodnih terminih iz tujine. Termoelektrarna Šoštanj je tako v prvih 16 dneh avgusta presegla načrtovano proizvodnjo za 40 odstotkov. Jedrska elektrarna po remontu deluje s polno močjo.
Če se bo suša nadaljevala in bo proizvodnja v hidroelektrarnah še upadala, bo treba iz
tujine uvoziti dodatno elektriko, vendar po višji ceni. Po mnenju strokovnjakov bi nadaljevanje suše v jesen lahko vplivalo na cene elektrike prihodnje leto, kar pa ne pomeni, da bi lahko prišlo tudi do težav pri oskrbi potrošnikov. Poraba električne energije se je v Sloveniji v poletnem času nekoliko zmanjšala (v juliju in avgustu je glede na enako lansko obdobje nižja za dva do tri odstotke). (vh)