Poročilo poudarja, da je za doseganje zastavljenih ciljev za leti 2030 in 2050 treba pospešiti rabo vetrne energije in ob tem morski prostor in obale upravljati bolj trajnostno. Poslanci soglašajo, da gospodarstvo z ničelnimi neto emisijami zahteva uporabo veliko obnovljive energije, in poudarjajo nujnost izboljšanja in razširitve obstoječe infrastrukture, saj številne države članice zaostajajo pri potrebnem prehodu na obnovljive vire energije.
Poslanci izpostavljajo velik pomen skrajšanja postopkov za pridobitev dovoljenja za gradnjo sončnih elektrarn in pozivajo države članice, naj vzpostavijo pregleden postopek in razmislijo o uvedbi rokov za izdajo dovoljenj, kjer je to potrebno.
Poudarjajo, da je EU tehnološka vodilna v sektorju proizvodnje vetrnih elektrarn, kar posledično pomeni znaten gospodarski zagon in rast proizvodnje čiste energije. Poleg zasebnega kapitala, tudi Sklad za okrevanje in odpornost NextGenerationEU ponuja edinstveno priložnost za mobilizacijo potrebnega kapitala.
Poslanci so mnenja, da lahko vetrne elektrarne na morju koristijo morski biotski raznovrstnosti, če so zasnovane in zgrajene trajnostno, vendar morajo soobstajati skupaj z drugimi dejavnostmi, kot sta ribištvo in pomorski promet. Poudarjajo, da je treba aktivno delati na osveščanju javnosti, da bo ta sprejela vetrne elektrarne na morju in dejstvo, da je obnovljiva energija ključna za doseganje energetske neodvisnosti in zanesljivosti oskrbe.
Po mnenju poslancev so načrtovanje, razvoj in uporaba obnovljive energije na morju na krožen način ključnega pomena, saj so pri proizvodnji vetrnih turbin potrebne velike količine kovin in mineralov. Zato pozivajo k prepovedi odlaganja razgradljivih lopatic vetrnih turbin po vsej EU do leta 2025.
Evropska komisija je zastavila cilj proizvodnje energije iz vetrnih elektrarn na morju v EU najmanj 60 GW do leta 2030 in 340 GW do leta 2050. Poslanci poudarjajo, da so se stroški komponent vetrne elektrarne na morju v zadnjih dveh desetletjih zelo znižali (za 48 odstotkov med letoma 2010 in 2020), zaradi česar je veter postal eden najbolj konkurenčnih virov energije. Če pa fosilna goriva in subvencije za fosilna goriva ne bodo postopoma ukinjena, bo izpolnjevanje ciljev obnovljive energije in omejitev globalnega segrevanja na manj kot 1,5 °C do konca stoletja nemogoče, še poudarjajo.