Energetika

Zaživela spojitev trgov na treh italijanskih mejah

Storjen naslednji korak k integraciji skupnega evropskega trga z električno energijo.
Zaživela spojitev trgov na treh italijanskih mejah

Po uspešno opravljenih testiranjih v letošnjem januarju in dokončni potrditvi nacionalnih regulatorjev, je ob 15. uri prišlo do spojitve trgov na italijansko-avstrijski, italijansko-francoski in slovensko-italijanski meji. Za spojitev trgov je tehnično vse pripravljeno tudi na italijansko-švicarski meji, a je spojitev zaradi še potekajočih pogovorov med Švico in Evropsko komisijo preloženo na čas po razrešitvi odprtih vprašanj. Bolj nejasni pa so roki povezani s spojitvijo trgov na grško-italijanski meji, kjer tehnične priprave še potekajo.

Omenjena spojitev navedenih trgov sodi v okvir vseevropskega projekta regionalnih spajanj trgov z električno energijo oziroma vzpostavitve enotnega evropskega energetskega trga, s čimer bodo zagotovili učinkovitejšo izrabo obstoječih prenosnih poti in večjo uravnoteženost cen znotraj evropskih meja. S postopnim povezovanjem regionalnih trgov bo nastal enoten trg od Finske do Portugalske in Slovenije, vključeval pa bo kar 19 evropskih držav.

Po ocenah bo promet na več regionalnih trgih na letni ravni presegal 2.800 TWh, trgovanje za dan vnaprej pa bo v povprečju dosegalo 4 TWh oziroma vrednost 150 milijonov evrov.

Ta povezava v praksi omogoča hkraten izračun cene električne energije in komercialnih čezmejnih pretokov za dan vnaprej za vse povezane trge. To pomeni tudi neposredno dobrobit za končne odjemalce, saj boljša koordinacija med trgi z električno energijo omogoča učinkovitejšo izrabo prenosnega omrežja in še posebej čezmejnih povezav med državami.

Zelo intenzivne priprave na to združitev so potekale vse od 30. novembra 2012, ko so projektni partnerji podpisali sporazum o sodelovanju na projekt. V projekt je bilo v prvi fazi neposredno vključenih enajst partnerjev, in sicer šest sistemskih operaterjev (ADMIE, APG, ELES, RTE, SWISSGRID in TERNA), pet energetskih borz (BSP, GME, EPEX, EXAA in LAGIE) ter posredno še avkcijska hiša CASC in poravnalna hiša ECC. Vse od sredine leta 2014 pa so potekala tudi intenzivna pogajanja in usklajevanja s takratnimi člani, združenimi v okviru vseevropskega projekta regionalnih spajanj trgov z električno energijo. Skupaj je to pomenilo koordinacijo s kar 31 pogodbenimi partnerji. (pb)

Polona Bahun
O avtorju