Energetika

Zaživela strategija za eno izmed najbolj privlačnih regij v Evropi

Evropska komisija je danes uradno začela izvajati strategijo EU za alpsko regijo, četrto makroregionalno strategijo EU.
Zaživela strategija za eno izmed najbolj privlačnih regij v Evropi

Makroregionalna strategija zadeva sedem držav, in sicer pet držav članic EU: Nemčijo, Francijo, Italijo, Avstrijo in Slovenijo ter dve državi izven EU: Lihtenštajn in Švico. Skupno zajema 48 regij. Cilj strategije je tudi, da bi ta regija ostala ena izmed najbolj privlačnih regij v Evropi. Zato pa mora bolje izkoristiti svoje prednosti in povečati priložnosti za trajnosten in inovativen razvoj.

Gre za celosten okvir ukrepov, ki lahko dobijo podporo iz evropskih strukturnih in investicijskih skladov. Med drugim za spopadanje s skupnimi izzivi, s katerimi se soočajo države članice in tretje države, ki se nahajajo na istem geografskem območju. Te so tako deležne koristi okrepljenega dolgoročnega sodelovanja vseh deležnikov, ki prispeva k ekonomski, socialni in teritorialni koheziji.

Strategija se osredotoča na štiri ključna področja politike in bi lahko podpirala razvoj okvirnih projektov s teh področij. To je področje gospodarske rasti in inovacij (razvoj raziskovalnih dejavnosti za proizvode in storitve, značilne za alpsko regijo). Področje povezljivosti in mobilnosti, z izboljšanjem cestnih in železniških poti ter razširitvijo satelitskih povezav na oddaljenih območjih. Področje okolja in energije, z združevanjem skupnih sredstev za ohranjanje okolja in spodbujanje energetske učinkovitosti v regiji. Poleg tega pa je komisija ugotovila, da je treba oblikovati zanesljiv in učinkovit model upravljanja za regijo.

Nova strategija bo več kot 70 milijonom ljudi omogočilo, da bodo uživali koristi tesnejšega sodelovanja med regijami in državami na področju raziskav in inovacij, podpore malim in srednjim podjetjem, mobilnosti, turizma, varstva okolja in upravljanja energetskih virov.

V strategiji EU za alpsko regijo so na splošno upoštevani rezultati obsežnega spletnega javnega posvetovanja, ki je bilo izvedeno med julijem in oktobrom lani, ter sklepi zaključne konference deležnikov na visoki ravni, ki je potekala 1. in 2. decembra lani v Milanu.

Rezultati posvetovanja so pokazali, da bo največji izziv strategije, kako rešiti socialna in teritorialna  neravnovesja v Alpski regiji. Po mnenju sodelujočih v posvetovanju so največje priložnosti za to v spodbujanju inovativnega in trajnostnega modela razvoja, kar bi posledično prineslo več zaposlitev ter večje varstvo naravnih in kulturnih znamenitosti regije.

Komisija pričakuje, da bo Svet EU strategijo potrdil še v letošnjem letu. (pb)

Polona Bahun
O avtorju