Energetika

Že peti posvet o kogeneraciji na zemeljski plin

Konec prejšnjega tedna je v kongresnem centru hotela Mons potekal že peti strokovni posvet o kogeneraciji na zemeljski plin.
Že peti posvet o kogeneraciji na zemeljski plin

Strokovnega srečanja, ki ga je pripravilo Gospodarsko interesno združenje za distribucijo zemeljskega plina, so se udeležili številni potencialni investitorji, energetski strokovnjaki in predstavniki odločevalcev.  

Na posvetu je bilo navzočih več kot sto udeležencev iz različnih organizacij javnega in zasebnega sektorja iz osrednje Slovenije. Kot so povedali v GIZ DZP, je to jasen pokazatelj, da je kogeneracija na zemeljski plin aktualna in pomembna tehnologija pri zagotavljanju energetske učinkovitosti javnih in zasebnih objektov. 

Predstavili več visoko učinkovitih tehnologij

Udeleženci so se na posvetu o kogeneraciji na zemeljski seznanili s tehnološkimi novostmi, kot so gorivne celice in vodikove tehnologije, ki napovedujejo novo generacijo »nano« kogeneracijskih naprav za majhne porabnike energije, kot so individualna gospodinjstva, hkrati pa napovedujejo še bolj učinkovito soproizvodnjo toplotne in električne energije za velike kogeneracijske sisteme.

Na delavnici so strokovnjaki predstavili delovanje kogeneracije na zemeljski plin, tržne in tehnološke trende ter kako strokovno in finančno uspešno izvesti projekt postavitve kogeneracije. Udeleženci pa so si ogledali tudi kogeneracijo v Športni hiši Ilirija v Ljubljani.  

Mag. Urban Odar, direktor GIZ DZP, je uvodoma poudaril, da pomen zemeljskega plina narašča, saj se uporaba širi na različna področja: od zasebnih uporabnikov za ogrevanje, do soproizvodnje toplote in električne energije, vedno večji pomen pa dobiva tudi uporaba zemeljskega plina v prometu.  

Prof. dr. Peter Novak, dekan Visoke šole za tehnologije in sisteme, je udeležencem predstavil tehnologijo delovanja visoko učinkovitih stirling kogeneracijskih motorjev in pojasnil priložnosti vzpostavitve decentraliziranih sistemov SPTE.  

Mag. Stane Merše, vodja Centra za energetsko učinkovitost na Inštitutu Jožef Stefan, je udeležence seznanil s SPTE in trendi na trgu. Razvojni center za vodikove tehnologije je slovenski partner v evropskem pilotnem projektu »Ene field«, katerega cilj je postavitev visoko učinkovitih kogeneracijskih naprav z gorivnimi celicami v državah EU. Aktivnosti razvojnega centra in cilje tega projekta je udeležencem posveta predstavil Tadej Auer.  

Rolf Clemens in Nerlich Volker iz švicarskega energetskega podjetja Hexis sta na posvetu predstavila »nano« kogeneracijske naprave za enostanovanjske hiše. Naprava Galileo, ki deluje na podlagi tehnologije gorivnih celic, omogoča visoko učinkovito in udobno soproizvodnjo toplotne in električne energije in je predstavnik nove generacije SPTE naprav za inteligentno ogrevanje in soproizvodnjo čiste električne energije.   

Dr. Samuel Rodman Oprešnik, raziskovalec in predavatelj iz Fakultete za strojništvo, Univerze v Ljubljani, je udeležencem predstavil tehnologijo vozil na zemeljski plin, ki so zaradi varnosti, ekonomičnosti in udobnosti primerna tako za zasebna kot gospodarska vozila.  

Zadnji del posveta je bil namenjen predstavitvi različnih investicijskih faz vzpostavitve sistema SPTE. Ob koncu so predstavniki podjetij za izgradnjo kogeneracijskih sistemov udeležencem predstavili referenčne primere javnih in zasebnih objektov s kogeneracijskimi sistemi, kot so hotel, industrijski objekt, fakulteta, bolnišnica, študentski dom in večstanovanjski objekt. (mj)