Na Inštitutu Jožef Stefan, Center za energetsko učinkovitost, so danes podelili priznanja novim evropskim energetskim menedžerjem.
Na zaključni prireditvi izobraževanja za evropske energetske menedžerje (EUREM VI) so navzoče nagovorili prof. dr. Jadran Lenarčič, direktor Inštituta Jožef Stefan, mag. Silvo Škornik z Direktorata za energijo in mag. Stane Merše, vodja Centra za energetsko učinkovitost pri IJS.
Govorniki so poudarili pomen izobraževanja EUREM in izrazili poglede, iz katerih je bilo razbrati, da ima učinkovita raba energije v razmerah gospodarske krize še toliko večjo vlogo. To najbolj dokazujejo primeri dobrih praks na področju učinkovite rabe energije v posameznih podjetjih, na tem področju pa se skriva še veliko neizkoriščenih zmogljivosti.
V zaključnem delu je mag. Škornik podelil priznanja novim evropskim energetskim menedžerjem. Le-ti so s pomočjo širokega znanja, pridobljenega v okviru izobraževanja EUREM, v svojih delovnih okoljih uspešno uresničili projektne naloge na področju učinkovite rabe energije.
Izobraževanje EUREM se iz Evrope širi v širni svet
»Osnovni cilj izobraževanja European Energy Manager (EUREM), ki ga v Sloveniji izvaja Center za energetsko učinkovitost Instituta Jožef Stefan, je priprava in izpeljava kakovostnega programa, ki energetskim menedžerjem in sorodnim kadrom omogoča pridobitev čim širšega znanja za učinkovito gospodarjenje z energijo, ki ga potrebujejo pri svojem delu. Spodbuja jih tudi k medsebojnemu sodelovanju v okviru mreže evropskih energetskih menedžerjev,« je dejal mag. Merše.
Izobraževalni program za energetske menedžerje so leta 1997 razvili in certificirali v Nemčiji, pozneje pa se je v okviru projekta EUREM razširil še v Avstrijo, Veliko Britanijo in na Portugalsko. Konec leta 2006 je začelo omenjeno izobraževanje v okviru projekta EUREM.NET programa Evropske komisije Inteligentna Energija Evropa uvajati še devet drugih evropskih držav, med njimi tudi Slovenija.
Trenutno se izobraževanje po programu EUREM izvaja v 19 državah (Argentina, Avstrija, Brazilija, Čile, Češka, Egipt, Finska, Francija, Grčija, Italija, Kitajska, Madžarska, Moldavija, Nemčija, Portugalska, Slovenija, Španija, Turčija in Urugvaj). V naslednjih letih se bo družina EUREM širila še naprej, saj bodo tovrstno izobraževanje začeli izvajati tudi v Belgiji, Indiji, Maroku, Mehiki, Bolgariji, Makedoniji, Cipru, Romuniji ter na Nizozemskem in Hrvaškem.
Že več kot 3.000 evropskih energetskih menedžerjev
V okviru izobraževanja po programu EUREM se je do zdaj skupno usposobilo že več kot 3.000 evropskih energetskih menedžerjev. Za pridobitev tega naziva morajo udeleženci sodelovati na vsaj 80 odstotkih predavanj, uspešno opraviti zaključni preizkus znanja ter pripraviti in zagovarjati projektno nalogo pred tričlansko komisijo.
»V Sloveniji je bilo doslej izvedenih pet izobraževanj EUREM, ki jih je uspešno zaključilo 121 evropskih energetskih menedžerjev. Skupne zmogljivosti za zmanjšanje rabe energije zaradi izvedbe ukrepov iz njihovih projektnih nalog so ocenjene na 175,7 GWh oz. 13,9 milijonov evrov na leto, zmanjšanje emisije CO2 pa na 110,7 kt na leto,« je med drugim povedal mag. Merše. (mj)