Ob letošnjem mednarodnem dnevu okolja je v okviru Programa ZN za okolje potekal vseevropski likovni natečaj, na katerem je v kategoriji stripov zmagala Katarina Šeme iz Slovenije.
Elektro Ljubljana je lani v okviru okoljevarstvenega projekta Leti, leti štorklja v sodelovanju z Društvom za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS) mladi slovenski štorklji Srečka in Bela opremila z napravama GPS in ju na interaktivnem zemljevidu v živo spremljala na njuni poti v tople kraje. S podatki, ki so jih preko proučevanja njunega potovanja dobili, so strokovnjaki DOPPS še poglobili razumevanje teh ptic. Žal pa danes lahko spremljajo le še Belo, ki se trenutno nahaja v Turčiji, saj je Srečko kmalu po začetku potovanja v Tuniziji izgubil boj s plastično vrečko. Kot poudarjajo v Elektru Ljubljana, nas prav žalostna usoda štrka Srečka opominja na naše neodgovorno ravnanje z okoljem in nevarnosti, ki jih onesnaženje okolja predstavlja za ptice.
Prav Srečko je bil navdih tudi zmagovalki natečaja v kategoriji stripov Katarini Šeme, ki je navdušeno spremljala potovanje obeh štorkelj, nesrečna zgodba mladega štrka pa jo je tako pretresla, da je ustvarila strip o njegovi usodi. Njeno delo so opazili tudi pri ZN, hkrati z nagrado umetnici pa so Srečkovo zgodbo poslali široko v svet.
Katarina Šeme je povedala, da jo je zmaga na natečaju kar malce presenetila, a verjame, da je ogromno vlogo odigrala predvsem zgodba, ki je stala za ilustracijo. Z navdušenjem je prvič prebrala novico, da bo mogoče potovanje dveh mladih štorkelj spremljati virtualno s pomočjo GPS sledilnikov. Spletno stran je potem redno spremljala in ob nenadni novici o Srečkovi smrti zaradi plastike se je zavedela, da njegova žalostna zgodba nikakor ni osamljena zgodba.
Kot je še dejala, ima umetnost moč, ki nas lahko spremeni. Ne pove nam direktno, kaj moramo storiti, vendar s svojim drugačnim pristopom komuniciranja omogoči transformativno izkušnjo, zaradi katere pomislimo, se poistovetimo in se aktiviramo. Ob tem je izrazila še upanje, da se je njena ilustracija koga dotaknila in bo Srečkovo nesrečo pomagala spremeniti v srečo vseh štorkelj prihodnosti.
Projekt Leti, leti štorklja se nadaljuje tudi letos, ko bodo s telemetrijskima napravama prihodnji mesec opremili še dve odrasli ptici.
(pb)
Več o natečaju si lahko preberete na povezavi.