Energetika

Zgodovinski padec svetovnih energetskih naložb


Pandemija koronavirusa močno vpliva na vse sektorje, od fosilnih goriv do obnovljivih virov energije in učinkovitosti.
Zgodovinski padec svetovnih energetskih naložb

Mednarodna agencija za energijo (IEA) pričakuje, da bodo letos svetovne energetske naložbe zaradi koronavirusa upadle za 20 odstotkov oziroma skoraj 400 milijard dolarjev v primerjavi z lanskim letom.  V začetku letošnjega leta je sicer kazalo, da bi lahko zrasle za okoli dva odstotka, kar bi bilo največje letno povečanje v šestih letih, a ko je covid-19 v nekaj mesecih ustavil velik del svetovnega gospodarstva, so se napovedi hitro in radikalno poslabšale.

Izvršni direktor IEA Fatih Birol je ob tem dejal, da gre za zgodovinski padec globalnih naložb v energijo, ki je zaskrbljujoč iz več razlogov, saj pomeni izgubo služb, gospodarskih priložnosti, pa tudi izgubo oskrbe z energijo, ki jo bomo morda potrebovali jutri, ko bo gospodarstvo okrevalo.

Poročilo IEA pravi, da kombinacija padajočega povpraševanja, nižjih cen in porasta neplačevanja računov pomeni, da bodo prihodki od energije, namenjeni vladam in industriji, letos upadli za več kot bilijon dolarjev. Večina tega upada predstavlja nafta, saj naj bi svetovna potrošniška poraba nafte prvič padla pod količino, porabljeno za električno energijo. Globalne naložbe v nafto in plin naj bi letos upadle skoraj za tretjino, realizacija naložb v obnovljive vire, ki so bile tudi v času krize bolj odporne od naložb v fosilna goriva, pa je v prvem četrtletju 2020 padla na stopnjo pred tremi leti. IEA letos pričakuje devetodstotni upad naložb v elektroenergetska omrežja, naložbe v elektrarne na zemeljski plin pa stagnirajo.

Po oceni IEA trpijo tudi naložbe v energetsko učinkovitost, osrednji steber prehoda na čisto energijo. Ocenjene naložbe v aplikacije za učinkovitost in končno uporabo naj bi se zmanjšale za 10 do 15 odstotkov. Naložbe v čiste energetske tehnologije so v zadnjih letih predstavljale približno tretjino vseh energetskih naložb, letos naj bi poskočile na 40 odstotkov, a le zaradi velikega padca naložb v fosilna goriva.

Kriza je prinesla manj emisij, vendar iz napačnih razlogov. Če želimo doseči trajno zmanjšanje svetovnih emisij, bomo morali hitro povečati naložbe v čisto energijo, je še izpostavil Birol.