Konec oktobra so v Bovcu poskusno zagnali prvega od dveh 500 kW kotlov oz. sistema na lesno biomaso (sistem DOLB).
Omenjeni dogodek je bil po sporočilu Občine Bovec srečen dan tako za izvajalca Esotech kot občino, čast za zagon pa je pripadla bovškemu županu Valterju Mlekužu. Kot je znano, je bil sistem DOLB načrtovan že dolga leta, letos spomladi pa se je začela gradnja. Doslej je zgrajena celotna mreža toplovoda v prvi fazi, ko se nanj priključujejo predvsem večji odjemalci in javni objekti, kot so Mahle, Kovi, Vrtec, Kulturni dom, Osnovna šola Bovec s telovadnico, Občina Bovec in Župnišče Bovec, priključila pa sta se tudi dva gostinska lokala.
Zagotovljena popolna zanesljivost obratovanja
»Sistem v kurilnici je popolnoma avtomatiziran, tako da se iz zalogovnika za lesno biomaso ta samodejno pomika do polža, ki podaja biomaso v peč, kjer je izgorevanje izjemno visoko. Dim se pomika skozi posebne dimnike s filtri, ki omogočajo, da se v zrak ne izpusti niti najmanjši odstotek trdih delcev. Tistega nekaj pepela, ki pri tem nastane, pa se samodejno izloča v posebne zabojnike,« so glede obratovanja tovrstnega sistema pojasnili na Občini Bovec. Kot so še dodali, sta v kurilnici v prvi fazi postavljena dva kotla po 500 kW in peč na kurilno olje kot rezervna varianta, kar pomeni popolno zanesljivost obratovanja. Objekt je zgrajen tako, da omogoča preprosto širitev za izvedbo druge faze.
Na voljo dovolj lesa za pokrivanje letnih potreb po toploti
Ob tem spomnimo, da so analize že pred leti potrdile, da kraj Bovec izpolnjuje večinoma vse pogoje za graditev omrežja daljinskega ogrevanja na lesno biomaso. Po strokovnih ocenah je gostota odjema dovolj visoka, prisotni so veliki porabniki energije, na območju je na razpolago načeloma dovolj lesa za pokrivanje letnih potreb po toploti.
Občina Bovec ima v lasti več kot 60% gozdnih površin, ki jih lahko izrabi za proizvodnjo lesnih sekancev za DOLB Bovec. Po podatkih zavoda za gozdove je v občini Bovec 21.500 ha gozdnih površin oz. 58,6% celotne površine občine.