Za iskanje odgovorov na aktualne družbene izzive na voljo 30 milijard evrov, med njimi tudi 2,2 milijarde za projekte čiste energije.
Evropska komisija je nedavno objavila delovni načrt za financiranje raziskav in inovacij v okviru programa Obzorje 2020 za obdobje 2018–2020, pri čemer naj bi za ključne programe porabili 30 milijard evrov. Komisija si bo v naslednjih treh letih tudi prizadevala izboljšati učinek financiranja raziskav z osredotočanjem na omejeno število ključnih tem, med katerimi so nizkoogljična, na podnebne spremembe odporna prihodnost (3,3 milijarde evrov), krožno gospodarstvo (milijarda evrov), digitalizacija in preoblikovanje evropske industrije in storitev (1,7 milijarde evrov), varnostna unija (milijarda evrov) in migracije (200 milijonov evrov).
Za projekte čiste energije na štirih medsebojno povezanih področjih: obnovljivi viri energije, energetsko učinkovite stavbe, elektromobilnost in rešitve za shranjevanje bo namenjenih 2,2 milijarde evrov, vključno z 200 milijoni evrov za podporo razvoju in proizvodnji električnih akumulatorjev naslednje generacije v Evropi. Hkrati s sprejetjem delovnega programa Obzorje 2020 za obdobje 2018–2020 je bil sprejet tudi delovni program Euratoma za leto 2018, v okviru katerega bo 32 milijonov evrov vloženih v raziskave na področju ravnanja z radioaktivnimi odpadki in njihovega odlaganja. Oblikovan bo tudi časovni načrt za raziskave o varni razgradnji jedrskih elektrarn, da se zmanjšajo okoljski stroški in vpliv na okolje. Poleg tega je Komisija zagnala tudi prvo fazo Evropskega sveta za inovacije, v okviru katerega bo v omenjenem obdobju na voljo 2,7 milijarde evrov za podporo inovacijam z velikim tveganjem in koristmi, da bi ustvarili trge prihodnosti.
Program Obzorje 2020 bo poslej tudi bolj usmerjen v spodbujanje prelomnih inovacij, ki ustvarjajo nove trge. Poleg poudarka na političnih prednostnih nalogah program vsebuje tudi ukrepe za spodbujanje teoretičnih raziskav in mednarodnega povezovanja na področju raziskav in inovacij, med drugim naložbe v 30 vodilnih mednarodnih pobud, ki prinašajo vzajemno korist. Načrt poleg tega predvideva spodbujanje odličnosti in nadaljnjo poenostavitev pravil za sodelovanje, tudi s pilotno shemo financiranja projektov s pavšalnim zneskom. Prav tako je predvidena podpora za odprto znanost, evropski oblak za odprto znanost, evropsko podatkovno infrastrukturo in visokozmogljivo računalništvo.
Obzorje 2020 je drugače največji okvirni program EU za raziskave in inovacije s sedemletnim (2014–2020) proračunom v višini 77 milijard evrov. Večina dejavnosti na področju raziskav in inovacij sicer še vedno poteka ali se še ni začela, vendar program že prinaša rezultate. Raziskovalci, ki so sodelovali v programu Obzorje 2020, so prispevali k pomembnim odkritjem, na primer planetov zunaj osončja in gravitacijskih valov.
E-novice
Dvakrat na teden v svoj e-nabiralnik prejmite novosti iz
področja elektrogospodarstva.
Prijavi se
Naročite revijo
Na leto izide 6 številk revije. Cena posamezne številke je 5 EUR, celoletna naročnina pa znaša 30 EUR + DDV.
Naroči revijo