Energetika sicer zgublja zagon, a je še vedno ena izmed naših uspešnejših gospodarskih panog.
Tako bi vsaj lahko sklepali iz predstavitve Damirja Simonoviča iz družbe Bisnode, ki je na nedavni konferenci EN.odmev postregel z analizo energetskega sektorja in ključnimi finančnimi kazalniki slovenske energetike. Kot smo lahko slišali, se je čisti prihodek od prodaje v energetiki v letu 2014 v primerjavi z letom 2013 sicer znižal za 6 odstotkov in dosegel nekaj manj kot 5,6 milijarde evrov, a kljub temu še vedno pomeni kar 7 odstotkov vseh prihodkov slovenskega gospodarstva.
Energetika tudi drugače precej odstopa od povprečja slovenskega gospodarstva, pri čemer je denimo delež dolgov v financiranju bistveno manjši, donosnost kapitala višja za 0,37 odstotne točke, dodana vrednost na zaposlenega pa višja kar za 163 odstotkov in znaša 106.663 evra (povprečje gospodarstva pa je zgolj 40.525 evra).
Poleg tega se slovenska energetika lahko pohvali z dobrimi kazalniki tudi v primerjavi z panogo v državah nekdanje skupne države, saj energetska podjetja iz Slovenije dosegajo 29 odstotkov vseh prihodkov energetske panoge v regiji (višji delež ima samo Srbija, a precej slabši končni izkupiček) ter se ponašajo z najvišjim indeksom uspešnosti z vidika vseh kazalnikov.
Zanimive so bile tudi predstavitve in finančni kazalci največjih podjetij energetskega sektorja, pri čemer sta daleč pred drugimi družbi HSE in GEN-I, vsaka z ustvarjenimi dobrimi 1,3 milijarde evrov čistih prihodkov iz prodaje v letu 2014. Ti dve družbi prispevata tudi 48 odstotkov vseh prihodkov energetskega sektorja, kar je sicer za dva odstotka manj kot leta 2013, pri čemer pa se je delež GEN-i v tem času za dva odstotka zvišal, delež HSE pa za štiri odstotke znižal. Podobno velja tudi za prihodke od prodaje, pri čemer so se ti pri GEN-I v enem letu zvišali za tri odstotke, pri HSE pa upadli za petino.
Drugače deset največjih slovenskih elektroenergetskih družb ustvari kar 79 odstotkov vseh prihodkov, kar govori o precejšnji koncentraciji trga, ki se utegne z nekaterimi že napovedanimi združitvami podjetij v prihodnje še povečati.
Ne glede na zaznane trende zmanjševanja prihodkov energetskih družb, ki se glede tega po ničemer ne razlikujejo z drugimi evropskimi energetskimi družbami, pa je iz pričujočih kazalnikov vendarle mogoče razbrati, da slovensko elektrogospodarstvo oziroma slovenska energetika še naprej ostaja med uspešnejšimi gospodarskimi panogami. (bj)