Gospodinjstva postopoma spreminjajo vedenjske navade in ukrepajo v smeri učinkovitejše rabe energije.
Na GZS je včeraj potekala predstavitev rezultatov letošnje raziskave energetske učinkovitosti v gospodinjstvih REUS 15, ki poteka že šesto leto in je bila leta 2013 prvič izvedena tudi za javni in storitveni sektor. Kot je uvodoma poudaril direktor energetske zbornice Slovenije Niko Martinec, trendi, ki izhajajo iz raziskave REUS kažejo, da se slovenska gospodinjstva vendarle počasi premikajo v smeri energetske učinkovitosti. To hkrati potrjuje, da številna prizadevanja v tej smeri dajejo rezultate in jih je smiselno nadaljevati, še posebej, ker so energetski prihranki najučinkovitejši način za zagotovitev zanesljive oskrbe. Pri tem lahko uravnoteženi stroški preko dodatnih naložb v povečanje energetske učinkovitosti pomagajo tudi k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov in učinkoviti tranziciji energetike.
Direktor direktorata za energijo Danijel Levičar je v nadaljevanju izpostavil, da ministrstvo že več let sledi raziskavi REUS, saj na ta način dobiva dragocene podatke povezane z odnosom gospodinjstev do rabe in ravnanja z energijo ter stopnjo osveščenosti in pripravljenost na investiranje v ukrepe zmanjšanja porabe energije. Rezultati so tako tudi podlaga za odločanje in oblikovanje ukrepov za spodbujanje učinkovitejše rabe energije in sploh energetske politike glede rabe obnovljivih virov energije in učinkovite rabe energije. REUS se je letos znova vrnil k gospodinjstvom, pri čemer je bilo anketiranih 1006 gospodinjstev po vsej Sloveniji. Poleg standardnih vprašanj, pa so bila na željo ministrstva vključena tudi tista povezana s poznavanjem in odnosom gospodinjstev do energetskih izkaznic, oceno učinkovitosti uvedbe delilnikov toplote in glede pripravljenosti gospodinjstev za investiranje v energetsko obnovo in samooskrbo z električno energijo. Kot je dejal Danijel Levičar, je letos še posebej razveseljivo to, da je raziskavo naročil Borzen, s čimer bodo rezultati dostopni vsem pristojnim državnim organom, povzetek ključnih ugotovitev pa bo objavljen tudi na portalu trajnostna energija.
BORZEN aktivno vstopa k ozaveščanju o rabi in porabi energije
Z novim energetskim zakonom je BORZEN dobil tudi nekatere nove zadolžitve, ki so povezane z ozaveščanjem prebivalstva glede obnovljivih virov energije in trajnostni rabi, pri čemer po besedah direktorja Borzena dr. Karle Peršolja to funkcijo že učinkovito izvaja. Tako so zagnali portal trajnostna energija, ki ga bodo v kratkem dopolnili še z nekaterimi novimi vsebinami (odpadne vode, pametna omrežja, reciklaža fotovoltaičnih modulov), pripravili so odmevno prvo konferenco trajnostna energetika lokalno , pripravljajo monografijo o obnovljivih virih in serijo izobraževalno informativnih oddaj ter pripravili tematski natečaj za študente. Zamisli imajo še precej, predvsem pa so veseli, da so že dosedanje aktivnosti požele precejšnje zanimanje in odobravanje širše javnosti.
Zaznan manjši razkorak med opredelitvami in dejanji
Kot rečeno, je bila raziskava REUS po triletnem premoru letos znova izpeljana za gospodinjstva, pri čemer je potekala na vzorcu 1006 gospodinjstev in bila izvedena s pomočjo anketiranja na domu in preko spletnega vprašalnika. Po besedah direktorja Informe Echo Rajka Dolinška so rezultati pokazali zanimive trende, in sicer predvsem v smeri pozitivnega napredka na skoraj vseh področjih. Raziskava REUS omogoča celovit vpogled v dejansko stanje, odnos in ravnanje z energijo, zato rezultati raziskave za ponudnike energije, storitev in opreme lahko predstavljajo dragocene usmeritve za načrtovanje marketinško prodajnih aktivnosti, za državno upravo pa predvsem strokovno podlago za odločanje in za oblikovanje ukrepov za spodbujanje učinkovite rabe in obnovljivih virov energije. In katere so nekatere ključne ugotovitve letošnje raziskave? Kot je dejal Rajko Dolinšek, sat glavna motiva za učinkovito ravnanje z energijo za skoraj dve tretjini gospodinjstev prihranek denarja in v enaki meri tudi varovanje okolja.. Za večino drugih gospodinjstev pa predstavlja glavni motiv predvsem prihranek denarja. Letošnja raziskava REUS je pokazala tudi premik v odnosu do učinkovite rabe energije, saj ni zaznala razkoraka med dejanskim in deklarativnim odnosom, ki je bil močno opazen v prejšnjih raziskavah. Drugače pa je največji potencial prihranka energije v izolaciji energetsko neučinkovitih stavb, ki žal v Sloveniji še vedno prevladujejo, čeprav je zaznati bistvene premike še posebej v večstanovanjskih stavbah. Pri ogrevanju in pripravi tople vode prevladujejo energetsko neučinkoviti sistemi. Glavna vira energije sta še vedno les in kurilno olje. V večini stanovanj je v času ogrevalne sezone temperatura enaka priporočeni. Bolj pogosta je tudi raba termostatskih ventilov, brez regulacije ogrevalnega sistema pa je manj kot petina stanovanj. Manj spodbudno je obnašanje pri prezračevanju, zlasti glede zapiranja radiatorskih ventilov med prezračevanjem.
Veliki potenciali za zmanjšanje porabe električne energije so še vedno tudi na nekaterih drugih področjih, pri čemer je že več kot polovica sijalk energetsko učinkovitih in s eje povečal delež LED sijalk. Perilo pri maksimalni temperaturi še vedno pere več kot četrtina, električne kuhalne plošče predčasno ne ugaša skoraj polovica, več kot petina pa jih ima v hladilniku nastavljeno temperaturo nižjo od priporočene.
Zanimive so bile tudi ugotovitve povezane s področjem transporta, pri čemer slovenska gospodinjstva za dnevne prevoze še vedno najpogosteje uporabljajo avtomobil, ki je sicer najmanj učinkovito prevozno sredstvo. Se je pa ob tem povečalo zavedanje o tudi drugačnih možnostih uporabe goriv v avtomobilih, verjetnost nakupa električnega avtomobila pa se je glede na raziskavo REUS 2012 povečala iz 6 na 9 odstotkov.
Rajko Dolinšek je ob tem opozoril, da posamezne rezultate ni mogoče obravnavati brez povezave z nekaterimi drugimi dejstvi in da je za poglobljeno obravnavo dobljenih rezultatov po posameznih poglavjih raziskave (ravnanje z energijo, stanje stavb, električna energija in prevoz) treba upoštevati tudi podrobnejšo analizo, ki jo vsakokrat po opravljeni raziskavi opravi Inštitut Jožef Stefan. Kot koristno orodje pri izvajanju učinkovitejše rabe energije pa je omenil tudi spletno aplikacijo Porabi manj, ki jo bodo v kratkem še posodobili in opremili z nekaterimi novimi vsebinami. Slednja je kot primer dobre prakse prejela tudi evropsko nagrado, Informa Echo pa jo poleg posodobitve zdaj prilagaja tudi za trge v nekaterih drugih evropskih državah.
Brane Janjić