Poraba elektrike na območju Gornje Radgone narašča
Brane Janjič
/ Categories: Energetika

Poraba elektrike na območju Gornje Radgone narašča

V Gornji Radgoni se je danes mudil predsednik uprave Elektra Maribor mag. Boris Sovič, ki je skupaj s predstavniki tamkajšnje območne enote predstavil letošnje naložbene načrte na tem območju. Kot je bilo slišati, je Elektro Maribor lani za naložbe v tem oskrbnem območju namenil kar 2,7 milijona evrov, za letos pa načrtujejo še dodatnih 1,8 milijona. Povpraševanje po električni energiji na tem območju namreč narašča, pri čemer se je denimo lani raba gospodinjskih odjemalcev na območju Gornje Radgone v primerjavi z letom prej zvišala za 2,4 odstotka, raba odjemalcev na srednji napetosti  za 1,7 odstotka, raba poslovnih odjemalcev na nizki napetosti pa kar za 12,4 odstotka. 

Opazno se je povečala tudi obračunska moč, in sicer za 6,8 odstotka na srednji napetosti in za 5,1 odstotka pri poslovnem odjemu na nizki napetosti oziroma skupno 2,1 odstotka v primerjavi z letom prej. Zanimiv je tudi podatek, da so na območju Gornje Radgone razpršeni proizvodni viri (glavni vir je sončna energija) prve kilovatne ure v distribucijsko omrežje začeli prispevati šele leta 2007, lani pa je njihov delež pri skupnem pokrivanju lokalnih potreb znašal že 23 odstotkov ali povedano drugače, skupaj so proizvedli kar 49,2 GWh električne energije.

Letos za naložbe skoraj 2 milijona evrov

Elektro Maribor je v letu 2016 v Območni enoti Gornja Radgona izvedel za 2,7 milijona evrov investicij, od tega je šlo 0,585 milijona za srednjenapetostne priključne vode, 0,394 milijona za srednjenapetostne povezovalne vode, 0,276 milijona za izgradnjo, obnovo in rekonstrukcijo transformatorskih postaj, 0,849 milijona za nizkonapetostne vode ter 0,627 milijona evrov za druge potrebe. Tako je bilo obnovljenih kar 24 kilometrov daljnovodov, kabliranih 11,25 kilometra srednje napetostnih vodov, zgrajenih 5 novih in obnovljenih 9 transformatorskih postaj ter zgrajenih ali preurejenih še dobrih 22 kilometrov nizkonapetostnih omrežij.

V Elektru Maribor precejšen obseg del v tem delu Slovenije načrtujejo tudi letos, pri čemer naj bi za naložbe namenili dobrih 1,8 milijona evrov. V tem okviru bo kabliranih 11,48 kilometra nizko in srednje napetostnih vodov, zgrajenih ali obnovljenih 17,75 kilometra nizko in srednjenapetostnih zračnih vodov, zgrajenih 9 novih transformatorskih postaj in obnovljenih 9 obstoječih, zamenjanih ali zaradi kabliranja odstranjenih 1.150 drogov, v sistem naprednega merjenja pa bo priključenih dodatnih 1.000 merilnih mest.

Previous Article Elektro Maribor nadaljuje z dodeljevanjem humanitarne pomoči
Next Article Kibernetska varnost je večplastna zgodba
Print
1015