Preglovo nagrado prejela dr. Iva Hafner Bratkovič
Anonym
/ Categories: Energetika

Preglovo nagrado prejela dr. Iva Hafner Bratkovič

Dr. Iva Hafner Bratkovič je prispevala pomembna odkritja pri določitvi mehanizma pretvorbe prionskega proteina iz nativne v bolezensko obliko, kar je pomagalo pri razvoju novih diagnostičnih metod. Izsledki raziskav dr. Ive Hafner Bratkovič so bili v zadnjih letih objavljeni v več znanstvenih člankih v visoko kvalitetnih revijah. Je tudi soavtorica treh patentov.  

Častna gostja dogodka je bila ministrica za izobraževanje, znanost in šport dr. Maja Makovec Brenčič, prof. dr. Jurij Lah, dobitnik Preglove nagrade za izjemne dosežke v lanskem letu pa je imel kratko znanstveno predavanje z naslovom: »Biofizikalna kemija - stičišče treh kultur!«.  

V.d. direktorja Kemijskega inštituta akademik prof. dr. Janez Levec je v nagovoru izpostavil uspehe in dosežke inštituta v zadnjem obdobju in najavil, da je na Kemijskem inštitutu v spomin na cenjenega pokojnega direktorja profesorja Janka Jamnika ustanovljen posebni »Sklad Janka Jamnika za iskrive mlade v znanosti«. Sklad je bil osnovan ob njegovi smrti, na željo njegove družine, prijateljev in sodelavcev, sedaj pa je tudi uradno ustanovljen.  

Kemijski inštitut bo prenovil pet laboratorijev  

Prof. dr. Janez Levec je med drugim povedal tudi, da sta na inštitutu trenutno v zaključni fazi obnovi  prizidka in stare stavbe, obe v večjem delu financirani iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj. Skupna vrednost obeh prenov je ocenjena na 3,9 milijona evrov. Z omenjeno naložbo bo Kemijski inštitut Ljubljana prenovil pet laboratorijev in nakupil novo raziskovalno opremo. Cilj investicije je zagotoviti kakovostno in sodobno infrastrukturo.  

Ministrica dr. Maja Makovec Brenčič je v svojem nagovoru povedala, da je odličnost Kemijskega inštituta postala domena raziskovalnega vsakdana, mednarodna prepoznavnost pa posebna vrednost in vrednota  organizacijske kulture Kemijskega inštituta. Med drugim je poudarila, da podpira kroženje znanja v najširšem pomenu besede, a ključno je, da se najboljši vračajo v Slovenijo. Pomembno pa je tudi, da se naše okolje odpre za tuje raziskovalce in postane zanimiva destinacija za sodelovanje in soustvarjanje novih mednarodnih raziskovalnih odličnosti.  

Sicer pa ob tem omenimo, da je za znanstveno odličnost v Sloveniji izjemno pomemben še zlasti  Preglov raziskovalni center, ki so ga Kemijskem inštitutu odprli pred enim letom. Med raziskovalno in laboratorijsko opremo posebej izstopa transmisijski elektronski mikroskop s kemijsko analizo, ki je edinstven v regiji in bo izjemno olajšal raziskave na področju nanomaterialov. (mj)  

Previous Article Nov sistem digitalnih radijskih zvez
Next Article Ni naključje da smo prišli do položaja vodilnega dobavitelja
Print
2321