Prispevki EU in držav članic rastejo še naprej
Prispevek za financiranje podnebnih sprememb predstavlja pomemben korak pri izvajanju pravno zavezujočega pariškega sporazuma, doseženega decembra leta 2015.
Prispevki EU in njenih držav članic (vključno z Združenim Kraljestvom) za podporo državam v razvoju pri zmanjševanju emisij toplogrednih plinov in obvladovanju vplivov podnebnih sprememb so se v letu 2019 še naprej povečevali. Podatki o prispevkih tako potrjujejo trend naraščanja od leta 2013.
Znesek prispevkov, ki so ga zagotovili EU in njene države članice, je lani znašal 23,2 milijarde evrov, kar je 6,9 odstotka več kot leta 2018. Znesek, brez upoštevanja Združenega kraljestva, pa je znašal 21,9 milijarde evrov, kar je 7,4-odstotno povečanje v primerjavi s skupnim zneskom EU-27 v letu 2018.
Najnovejši podatki potrjujejo odločenost EU, da bo še naprej povečevala svoj mednarodni prispevek k podnebnemu financiranju vse do zastavljenega cilja, to je prispevati 100 milijard dolarjev letno, namenjenih razvitim državam, ki naj bi bil dosežen leta 2020 in trajal do leta 2025. Še pred letom 2025 pa bodo pogodbenice okvirne konvencije OZN o podnebnih spremembah postavile nov skupni cilj za prihodnje obdobje.
EU in njene države članice sicer na globalni ravni prispevajo največ. Po podatkih, ki jih je zbrala Evropska komisija, je skoraj polovica sredstev namenjena ukrepom za blažitev podnebnih sprememb, približno 20 odstotkov pobudam za prilagajanje na podnebne spremembe v državah v razvoju, preostalo pa podpori medsektorskim projektom, ki vključujejo blažitev podnebnih sprememb in prilagajanje nanje.
784