Projekt INCREASE odpravlja težave z visokimi napetostmi
Po besedah Anžeta Vilmana iz Elektra Gorenjska (poslovno glasilo ELGO), so bile v okviru projekta INCREASE (INCreasing the penetration of Renewable Energy sources in the distribution grid by developing control strategies and using Ancillary SErvices) razvite in testirane različne strategije nadzora napetosti in vzdrževanja napetosti znotraj meja v NNO. Omenjeni projekt so v podjetju Elektro Gorenjska uspešno zaključili v začetku letošnjega leta.
Vgrajen je bil prvi regulacijski distribucijski transformator (TR) SN/NN v Sloveniji in preizkušeni so bili različni regulacijski algoritmi. Na podlagi pozitivnih izkušenj in doseženih ciljev je bil izbran tudi najbolj ustrezen algoritem za vsakdanje delovanje regulacijskega distribucijskega transformatorja.
Elektrodistributerji se soočajo z izzivi vzdrževanja napetosti
V distribucijska omrežja (DO) je v zadnjem obdobju priključeno vedno večje število razpršenih virov (RV). Trendi in nove državne podpore nakazujejo na njihovo pospešeno gradnjo tudi v prihodnjem obdobju. Večina jih je priključenih v nizkonapetostna omrežja (NNO). Tem se v preteklosti ni posvečalo velike pozornosti. Osnovna funkcija NNO je bila dobava kakovostne električne energije končnim porabnikom. Težavo so predstavljale predvsem prenizke napetosti, ki so bile posledica povečevanja obremenitev.
»Danes se zaradi priključevanja novih RV v NNO pojavlja tudi problem previsokih napetosti. Priključeni RV povzročajo spremenjene smeri pretokov moči in s tem nove obratovalne razmere. Sistemski operaterji DO se posledično soočamo z izzivi vzdrževanja napetosti znotraj meja, ki še omogočajo varno, zanesljivo in kakovostno napajanje odjemalcev,« je pojasnil Anže Vilman.
Meritve napetosti se izvajajo na demonstracijskem poligonu
Demonstracijski poligon za omenjeni projekt se nahaja na območju vasi Suha pri Predosljah, severozahodno od Kranja. Tu se je v času visokih spodbud za RV sedem lastnikov odločilo za postavitev sončnih elektrarn, katerih skupna inštalirana moč znaša 210 kW.
»Vas Suha se napaja preko nove kabelske transformatorske postaje (TP), v kateri je vgrajen regulacijski distribucijski TR moči 400 kVA. Povprečna konična poraba v vasi je 140 kW in se pojavlja v času večerne konice. Časovno ne sovpada s konično proizvodnjo SFE, zato se obrnjeni pretoki moči dogajajo vsak sončen dan. Porabniki se iz TP napajajo preko devetih NN-izvodov. Izvodi se med seboj razlikujejo, saj so nekateri samo proizvodni, drugi samo porabniški, tretji proizvodno-porabniški,« je pri predstavitvi projekta omenil Anže Vilman.
Kot je še pojasnil, se posledično pojavljajo visoke napetosti na proizvodnih in proizvodno-porabniških izvodih v času delovanja SFE in nizke napetosti na koncih porabniških izvodov v času večerne konice. Napetosti po celotnem NN-omrežju TP Suha nihajo med 200 V in 253 V. Za potrebe predhodnih analiz in pozneje vhodnih podatkov regulacijskega algoritma so bili na osmih lokacijah z najbolj neugodnimi napetostnimi razmerami inštalirani analizatorji omrežja Iskra MC750. Meritve se izvajajo z enominutnim intervalom.
1202