Projekt SINCRO.GRID pridobil evropska sredstva
Polona Bahun
/ Categories: Energetika

Projekt SINCRO.GRID pridobil evropska sredstva

Projekt SINCRO.GRID koordinira družba ELES, v njem pa sodelujejo tudi hrvaški operater prenosnega omrežja HOPS, slovenski operater distribucijskega omrežja SODO in hrvaški operater distribucijskega omrežja HEP-ODS. Gre za prvi projekt s področja pametnih omrežij, ki je sofinanciran iz programa Instrumenta za povezovanje Evrope (CEF), in je na razpisu je pridobil največ točk. Prijava je bila v celoti predstavljena kot zelo kakovostna, projekt pa predstavlja zgled dobrega čezmejnega sodelovanja in primer dobre prakse na področju razvoja pametnih omrežij. Projekt je bil leta 2015 uvrščen tudi na evropski seznam PCI projektov.

Vrednost celotnega projekta znaša 88,6 milijona evrov. Na drugi razpis Evropske komisije, ki ga je izvedla agencija INEA v letu 2016, je bilo prijavljenih za 79,4 milijona evrov upravičenih stroškov, od tega bo agencija slovenskim in hrvaškim partnerjem dodelila 40,5 milijona evrov. Uspešna prijava na razpis CEF je plod skupnih prizadevanj družbe ELES in partnerjev na projektu. V Sloveniji pa so aktivno pomoč nudili predsednik vlade dr. Miro Cerar, Ministrstvo za infrastrukturo, Direktorat za energijo, ter Ministrstvo za okolje in prostor. Skupen nastop bo omogočil Sloveniji koriščenje 26,9 milijona evrov nepovratnih sredstev iz mehanizma CEF do leta 2021.

Namen projekta je omogočiti učinkovitejšo uporabo obstoječega elektroenergetskega omrežja v Sloveniji in na Hrvaškem. To bo obstoječi infrastrukturi zagotovilo sprejemanje večjih količin električne energije iz obnovljivih virov in zanesljivejšo oskrbo z električno energijo. Ta projekt bo v elektroenergetskem sistemu v Sloveniji in na Hrvaškem omogočil boljše zagotavljanje ustreznega napetostnega profila in sistemskih storitev po sekundarni rezervni moči.

Do sedaj so se namreč posamezni operaterji reševanja te problematike lotevali na različne načine. S tem projektom pa bodo za učinkovito obvladovanje izzivov združiti in poenotiti aktivnosti, s katerimi bodo dosegli večje sinergijske učinke. Oba operaterja distribucijskih sistemov, SODO in HEP-ODS, bosta z zagotavljanjem orodij za napovedovanje proizvodnje iz razpršenih virov energije okrepila zaznavnost distribucijskega sistema. Operaterja prenosnega omrežja ELES in HOPS pa bosta v okviru projekta odgovorna za izvajanje predvidenih tehnologij vsak v svojem omrežju. To bo operaterjema prenosnega omrežja pomagalo pri napovedih potreb za sistemske storitve in pri zagotavljanju ustreznega profila napetosti. Nadzorni centri operaterjev distribucijskih sistemov in prenosnih omrežij pa bodo povezani preko IKT infrastrukture in integracije sistemov. V projektu bodo integrirane nove napredne tehnologije in elementi, ki bodo povezani preko virtualnega meddržavnega centra z vključeno napredno obdelavo podatkov.

V okviru programa CEF je v obdobju 2014 do 2020 za različne PCI projekte predvidenih kar 5,35 milijarde evrov. Doslej je bilo leta 2014 izbranih 34 projektov, ki jim je bilo dodeljenih 647 milijonov evrov, leta 2015 je bilo izbranih 35 projektov, ki so prejeli 366 milijonov evrov, lani pa 27 projektov, ki jim je bilo dodeljenih 707 milijonov evrov.

Previous Article Poleg električnih polnilnic kmalu tudi polnilnice na UZP
Next Article CIGRE-CIRED 2017
Print
1223