Prvič celovito o sončni energiji
Anonym
/ Categories: Energetika

Prvič celovito o sončni energiji

Nedvomno gre za prvo slovensko knjigo s celotnim prikazom sončne energije, ki je bila predstavljena na nedavnem seminarju Sončni sistemi od solarnih naprav do fotonapetostnih elektrarn v hotelu Mons.  

Avtor strokovno zanimive monografije mag. Drago Papler je zaposlen v Gorenjskih elektrarnah, d.o.o., v Organizacijski enoti Investicije, razvoj in projektiva, kjer vodi skupne podporne dejavnosti podjetja. Deluje v strokovnih organizacijah in kot predavatelj v izobraževalnih ustanovah.

Poleg omenjene knjige je mag. Papler doslej objavil še vrsto drugih samostojnih strokovnih in znanstvenih prispevkov ter tri znanstvene monografije s soavtorjem prof. dr. Štefanom Bojnecem v okviru podiplomskega doktorskega študija na Fakulteti za managament Koper, Univerze na Primorskem.  

»Gospodarski razvoj in naš življenjski standard sta tesno povezana z energijo in energetiko. Ob vodi, zraku in hrani je energija četrti dejavnik za življenje in gospodarstvo. Sončna energija je poleg vode in vetra naraven in trajen vir energije. Sonce je največji, trenutno neusahljiv in ekološko neoporečen vir energije. V mnogih delih sveta, pa tudi v Sloveniji, je zaznati dinamičen razvoj fotonapetostnih elektrarn, ki je presegel vsa pričakovanja,« poudarja mag. Drago Papler.   

Prvi del knjige Osnove uporabe solarnih toplotnih in fotonapetostnih sistemov zajema rabo sončne energije, ki je vir toplote za sisteme sanitarne tople vode, gretje bazenske vode in ogrevanje prostorov. Drugi del obravnava možnosti izkoriščanja sončne energije za proizvodnjo in oskrbo z električno energijo samostojnih in omrežnih fotonapetostnih sistemov s povezavo na javno elektroenergetsko omrežje. Poglavja vsebujejo: predpise o spodbudah uporabe fotonapetostnih sistemov, inženiring investicij, analize in razvoj ter številne primere uspešno izvedenih fotonapetostnih sistemov v Sloveniji.

Strokovno poučna monografija je namenjena vsem, ki se s sistemi ogrevanja in pridobivanja električne energije srečujejo pri svojem vsakodnevnem delu in jih to področje zanima. V njej mag. Papler obnovljive vire energije obravnava v luči evropske in slovenske zakonodaje in spodbujevalnih podpornih mehanizmov. (mj)  

Več o tem v novembrski številki revije Naš stik.

Previous Article Slovenijo doletela kazen zaradi nesprejetja energetskega zakona
Next Article Začel delovati prvi slovenski CER
Print
2589