SDE proti predlagani strategiji upravljanja kapitalskih naložb države
Brane Janjič
/ Categories: Energetika

SDE proti predlagani strategiji upravljanja kapitalskih naložb države

Sindikat dejavnosti energetike Slovenije je danes pripravil tiskovno konferenco, na kateri so člani ožjega vodstva pojasnili svoje poglede na predlagano strategijo upravljanja kapitalskih naložb države. Kot je uvodoma dejal predsednik SDE Branko Sevčnikar, se SDE glede omenjene strategije doslej ni veliko oglašal, in sicer predvsem iz razloga, ker so pričakovali, da bodo lahko o svojih pomislekih in argumentih spregovorili na seji socialno-ekonomskega odbora za energijo. Na sejo odbora so večkrat pozvali pripravljalce omenjene strategije, a kljub obljubam, potem do pogovora za skupno mizo ni prišlo, predlog strategije pa je zdaj že v postopkovni fazi in v obravnavi v parlamentarnih odborih. Kot je poudaril Sevčnikar, so predlagane rešitve vsaj za energetiko zelo pomanjkljive in v določnem delu celo škodljive, pri čemer je moteča zlasti namera o načrtovani odprodaji prodajnih družb distribucijskih podjetij. Iz predloga strategija upravljanja energetskih družb v državni lasti je izginilo tudi osnovno sporočilo, zapisano tudi v koalicijski pogodbi, in sicer, da je energetika bistven temelj razvoja tudi drugih gospodarskih dejavnosti. V strategiji je osnovi poudarek tako dan donosnosti na kapital in, čeprav je večina družb prepoznana za strateške naložbe države, ni jasno opredeljeno, kaj je osnovna naloga elektroenergetske dejavnosti, kateri cilji so prednostni  in kaj mora ta dejavnost potrošnikom nuditi. Čeprav je elektrika tržno blago, je dejal Sevčnikar, mora elektrogospodarstvo zasledovati tudi druge in ne samo dobičkonosne cilje, saj ob pomanjkanju električne energije nastaja ogromna posredna škoda. Po besedah Sevčnikarja nekatere predlagane rešitve tudi nakazujejo, da je v ozadju namera o privatizaciji elektroenergetike, kar pa je za SDE nesprejemljivo  in se bo takšnemu scenariju uprl z vsemi metodami sindikalnega boja.
V nadaljevanju je bilo še povedano, da Slovenija ni sposobna slediti nekaterim vsiljenim rešitvam, ki prihajajo od zunaj in pomenijo za slovensko elektrogospodarstvo, ki je po vseh kazalcih za zdaj med uspešnejšimi v Evropi, postopno izčrpavanje. Sedanji predlogi gredo v smeri, ki pomeni postopno odprodajo energetskih podjetij oziroma po poti, ki so jo prehodile že nekatere vzhodnoevropske države in se na njej tudi pošteno opekle. Zdaj izčrpana podjetja kupujejo nazaj, je dejal Bojan Majhenič, predsednik konference sindikata proizvodnje električne energije, in dodal, da bi morebitni kupec proizvodnih podjetij, vsaj tistih znotraj skupine HSE, zadel glavni dobitek, saj  so vse elektrarne na Dravi in Soči prenovljene, povsem nov pa je tudi blok 6 v TEŠ, pri čemer omenjene elektrarne v skupnem miksu še vedno lahko dosegajo zelo dobre poslovne rezultate.
Član predsedstva SDE Valter Vodopivec pa je izpostavil, da je nesprejemljivo, da želi država kot lastnik sprejeti neko strategijo upravljanja z energetskimi družbami in v njenem okviru odprodajo določenih gospodarskih subjektov, ne da bi prej uskladila in sprejela nek razvojni energetski dokument. Kot je dejal, SDE tudi moti, da je bil omenjeni dokument pripravljen mimo energetske stroke ter, da je v njem ključni vidik finančni ter, da se v njem sledi zgolj ekonomskim interesom. Po prepričanju sindikalistov je namreč električne energija neka ključna javna dobrina, ki mora biti dostopna vsem pod enakimi pogoji. Obravnava prodajnih družb distribucijskih podjetij kot nekih portfeljskih naložb namenjenih prodaji je po mnenju sindikata škodljivo tudi zato, ker se sedaj dobički iz teh družb neposredno namenjajo za naložbe v omrežje, s čimer se zmanjšujejo tudi pritiski na zvišanje omrežnine, kar je koristno tako za gospodarstvo kot gospodinjstva. (bj)
Previous Article Prihodnost zaenkrat na strani hidroenergije
Next Article Zaključuje se RICOMET
Print
1369