SDE:Zadnje ukrepe HSE razumemo kot resno grožnjo socialni varnosti
Sindikat dejavnosti energetike Slovenije je na današnji tiskovni konferenci pojasnil razloge za bojazen, da zadnji ukrepi, ki so bili izpeljani v skupini HSE in s katerim so bili odpravljeni nadzorni sveti v treh odvisnih družbah, peljejo v smeri prodaje prvega energetskega stebra.
Kot so poudarili predsednik SDE Branko Sevčnikar ter predsedniki sindikatov TEŠ, SENG in DEM Danijel Tajnik, Gorazd Leban in Bojan Majhenič, so v energetskem sindikatu resno zaskrbljeni nad zadnjimi dogajanji v skupini HSE, saj način, kako potekajo spremembe pri vodenju Holdinga in urejanju odnosov v skupini, ne kažejo na nič dobrega. Tako z zadnjimi ukrepi niso bili seznanjeni ne sveti delavcev, ne predstavniki sindikata, po informacija SDE pa tudi ne vodstva omenjenih treh podjetij, kar po njihovem mnenju skupaj z izvedenimi ukrepi posredno kaže na podeljeno nezaupnico tako članom nadzornih svetov v DEM, TEŠ in SNEG kot tudi direktorjem teh podjetij. Po mnenju sindikalistov se v omenjeni zgodbi kaže tudi obris nekaterih že videnih scenarijev doma in v tujini, po katerih je prišlo do odprodaje nekaterih ključnih državnih podjetij, pri čemer je še zlasti skrb zbujajoče dejstvo, da je do sprejetih ukrepov, ki so sicer bili predvideni, prišlo tako rekoč čez noč in brez predhodnega seznanjena in posveta s ključnimi deležniki. Da naj v skupini HSE ne bi bilo vse v redu, po mnenju predstavnikov sindikata govori tudi dejstvo, da družbe v skupini kljub temu, da se že bližamo polovici leta, še nimajo potrjenih poslovnih načrtov za leto 2014, da je brez poslovnega načrta tudi krovna družba HSE in da kljub nekaterim zavezam in danim rokom, ki so bili že nekajkrat preseženi, še nimamo potrjenega investicijskega programa za TEŠ 6. Poleg tega naj bi o prihodnosti skupine HSE govorili na napovedani strateški konferenci konec maja, zdaj pa vse kaže, da se z nekaterimi zadevami prehiteva.
Vprašanj, ki jih je znotraj HSE treba rešiti je kar nekaj in tega se tudi v SDE zavedamo, pravi Branko Sevčnikar. Vse pa vendarle ni tako črno, kot se skuša prikazati, saj naj bi na drugi strani skupina HSE lani ustvarila za več kot sto milijonov evrov dobička, TEŠ, SENG in DEM pa naj bi dobro poslovale tudi letos. Tudi študija, ki jo je pred kratkim dal izdelati SDE o ekonomskih razmerah v skupini, je pokazala, da stroški dela ne presegaj odstotka prihodkov skupine, zato je po mnenju SDE nerazumljivo, da gredo vsi predlagani ukrepi zgolj v smeri zmanjševanja socialnih pravic zaposlenih. Zakaj denimo HSE ostaja eden večjih finančnih podpornikov nogometnega kluba Olimpija in sklepa nove donatorske pogodbe, če so razmere res tako zaostrene in je treba varčevati na vsakem koraku, se je vprašal Sevčnikar.
Dravske elektrarne trenutno lanske proizvodne rezultate presegajo za več kot 70 odstotkov, je nadaljeval Bojan Majhenič iz DEM, in nudijo izjemno visoko zanesljivost obratovanja,ki pa utegne z načrtovanim zmanjšanjem števila zaposlenih, ki je bilo napovedano z študijo v začetku leta, biti ogrožena. Tudi drugače v sindikatu ne vidimo razlogov za sedanji potek dogodkov, saj gre za tri družbe, ki poslujejo dobro, so v celoti prenovljene oziroma še bodo (blok 6 v TEŠ naj bi zagnali jeseni) in za lastnika pomenijo nemoteno obratovanje brez večjih investicijskih vlaganj za naslednjih 20 do 30 let. Verjamemo pa, je dejal Bojan Majhenič, da so kot takšne zelo zanimiv plen za energetske multinacionalke, ki so že izkazale apetite po energetiki v širši regiji. Vse povezano z zadnjimi dogodki pa kaže, je nadaljeval, da se nekomu zelo mudi s pripravo terena za prodajo, saj si drugače ne znamo razlagati skrivnostnosti poteka sprejemanja nekaterih ukrepov in popolnega opuščanja socialnega dialoga.
V skrajnem primeru splošna stavka
Nad potekom dogajanj v skupini HSE smo v SDE žalostni, saj si ves čas prizadevamo, da bi za nekatera nerešena vprašanja, kot so usoda termoelektrarne Trbovlje, dokončanja projekta TEŠ 6, razmere v Premogovniku Velenje, rešitev poiskali za skupno mizo in v tvornem dialogu z vodstvom HSE, do katerega pa žal kljub vsem našim poskusom ne pride.
Ker dogajanja v zadnjih mesecih razumemo kot resno grožnjo socialni varnosti naših članov in vseh zaposlenih v skupini HSE, smo pripravljeni v primeru, da nam v naslednjih dneh ne bo uspelo priti do ustreznih pojasnil, začeti priprave na splošno stavko, je dejal Branko Sevčnikar.
Tako naj bi v vseh treh družbah v začetku prihodnjega tedna sklicali zbore delavcev in jih seznanili z nastalimi razmerami, sredi tedna se bodo sestali tudi predsedniki vseh izvršnih odborov v elektrogospodarstvu in se nato dogovorili o nadaljnjih ukrepih, med katerimi je kot skrajni, ki si ga sicer v SDE ne želijo,kot zadnje orodje tudi splošna stavka. Oglejte si video izjavo Branka Sevčnikarja.
Kot je še povedal predsednik SDE Branko Sevčnikar, so po njihovih informacijah omenjeno problematiko že obravnavali sveti delavcev v prizadetih družbah in tudi sprožili postopek za preveritev pravilnosti izvedbe izpeljanih ukrepov s strani HSE, rezultati pa naj bi bili znani v roku 14 dni. V SDE Ob tem ne skrivajo bojazni, da so v ozadju dogajanj prizadevanja za odprodajo slovenske energetike. Zavedati se moramo, da je energetika kri vsakega gospodarstva, je ob koncu poudaril Bojan Majhenič, in dodal, da SDE, kot je že večkrat izpostavil, na privatizacijo energetike nikakor ne bo pristal. (bj)
1486