Slovenija na področju samooskrbe v koraku z množico držav EU
Polona Bahun
/ Categories: Energetika

Slovenija na področju samooskrbe v koraku z množico držav EU

Državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo mag. Klemen Potisek je včeraj s sodelavci na ministrstvu zainteresirani javnosti predstavil določbe Uredbe o samooskrbi z električno energijo iz obnovljivih virov energije (OVE).

Poudaril je, da ministrstvo s to uredbo gospodinjstvom in malim poslovnim odjemalcem želi omogočiti možnost samooskrbe z električno energijo iz OVE z neto merjenjem proizvedene oziroma porabljene električne energije.

Uredba in na njeni podlagi izdan Pravilnik o tehničnih zahtevah naprav za samooskrbo z električno energijo iz OVE določata osnovne pogoje in varnostne zahteve, ki jih je treba izpolniti, da posameznik napravo za samooskrbo lahko priključi na notranjo nizkonapetostno električno inštalacijo stavbe.

Nazivna moč naprav za samooskrbo je omejena na 11 kVA, saj je v tej fazi prvenstveno namenjena gospodinjstvom. Proizvedena električna energija iz naprave take nazivne moči lahko pokrije potrebe gospodinjstva na letni ravni.

Naprava za samooskrbo mora izpolnjevati predpisane varnostne zahteve, s katerimi se zagotavlja primerna zaščita oseb, domačih živali in premoženja pred električnimi in drugimi nevarnostmi, ki se lahko pojavijo v času delovanja naprave.

Za nadzorovano uvajanje tega ukrepa je določena največja skupna nazivna moč naprav v koledarskem letu, ki znaša 7 MVA za gospodinjske odjemalce in 3 MVA za male poslovne odjemalce, skupaj torej 10 MVA na leto.

Z letno priključitvijo 10 MW naprav za samooskrbo z električno energijo bomo v Sloveniji do leta 2020 zmanjšali izpuste za 27.800 t CO2 ter dodali k trenutni moči še 50 MVA oziroma pridobili 52,5 GWh zelene energije, brez kakršnega koli obremenjevanja podporne sheme za OVE.

OVE imajo vedno večjo vlogo pri zadovoljevanju potreb človeštva po električni energiji, saj ne obremenjujejo okolja z emisijami prašnih delcev niti s CO2 in so neomejen vir energije. Energija sonca in vetra je dostopna praktično vsakemu državljanu. Razvoj energetike v svetu in EU gre vedno bolj v smer razpršenih virov električne energije, samooskrbe z električno energijo in posledično razvojem pametnih omrežij. Do sedaj pasivni mali porabniki postajajo aktivni udeleženci v energetiki, saj se lahko samooskrbujejo z električno energijo in jo v nekaterih primerih tudi prodajajo na tržišču.

Mehanizem samooskrbe z neto merjenjem je v različnih variantah uveljavljen že v mnogih državah EU, uporabljajo ga skoraj vse zvezne države ZDA in Kanada. S predlagano Uredbo se tem državam pridružuje tudi Slovenija.

Uredba in pravilnik bosta predvidoma sprejeta na vladi konec oktobra in bosta stopila v veljavo naslednji dan po objavi v Uradnem listu RS. (pb)

Previous Article Uredbi o območjih Natura 2000 se obetajo spremembe
Next Article Premoga v Velenju je dovolj
Print
1405