Sosežiga alternativnega goriva v TEŠ ne bo
V zadnjem času je bilo v medijih več zapisov, v katerih so bila napačno tolmačena zadnja dogajanja povezana s predstavitvijo tega projekta. Vodstvo TEŠ je zato objavilo dodatno pojasnilo, v katerem izpostavlja, da načrtovanega sosežiga v bloku 6 zaradi izraženega nasprotovanja lokalne skupnosti ne bodo izvajali. Po zaključku pogodbenih obveznosti povezanih s tem projektom in trenutne faze v postopku Arso posledično tudi ne bodo nadaljevali s postopkom spremembe okoljevarstvenega dovoljenja.
V TEŠ so še pojasnili, da so iz spoštovanja do drugih lokalnih skupnosti v okolici TEŠ želeli, da bi se lahko o uvedbi načrtovanega sosežiga, če bi to želeli, opredelili tudi v Mestni občini Velenje in Šmartno ob Paki. Pojasnila o vplivu uvedbe takšnega sosežiga na poslovanje TEŠ in Premogovnika Velenje ter na gibanje cene daljinskega ogrevanja iz TEŠ pa so bila podana zgolj kot odgovori na vprašanja svetnikov občine Šoštanj o pozitivnih učinkih za lokalne prebivalce. Ker bi uvedba sosežiga zmanjšala toplogredne izpuste pri enaki proizvodnji električne in toplotne energije in s tem stroške za emisijske kupone, bi se lahko v precejšnji meri preprečilo siceršnje zviševanje cene daljinskega ogrevanja, kot posledice rasti cene teh emisijskih kuponov, hkrati pa bi TEŠ v drugih oblikah lahko še več prispeval lokalnim skupnostim. V termoelektrarni ob tem poudarjajo, da so še vedno prepričani, da gre za smiseln in okoljsko sprejemljiv projekt, kar je dokazala tudi s strani uveljavljenih strokovnjakov pripravljena presoja vplivov na okolje.
V TEŠ so še izrazili prepričanje, da bodo kljub ustavitvi projekta sosežiga v prihodnje v soglasju z lokalnim okoljem našli skupne rešitve in dobre projekte za postopen prehod Šaleške doline v nizkoogljično družbo.
924