Spodnjesavske hidroelektrarne vodene iz Centra vodenja GEN
Obratovanje verige spodnjesavskih hidroelektrarn je z letom 2016 prešlo pod upravljanje centra vodenja GEN, ki se nahaja v Informacijskem središču GEN. Pred tem, je daljinsko vodenje verige upravljal Center vodenja HSE v Mariboru. Spodnjesavske hidroelektrarne HE Boštanj, HE Arto-Blanca so torej zdaj direktno vodene iz centra vodenja v Vrbini, ki skrbi za optimalno proizvodnjo vseh elektrarn v skupini ter optimizacijo stroškov obratovanja na ravni celotne skupine GEN.
V centru, ki je vzpostavljen od leta 2008, poleg upravljanja spodnjesavske verige, planirajo in nadzorujejo tudi proizvodnjo Savskih elektrarn Ljubljana (HE Moste, HE Mavčiče, HE Medvode, HE Vrhovo), Termoelektrarno Brestanica in Nuklearno elektrarno Krško. Za nemoteno delovanje centra vodenja, pod vodstvom Bojana Ureka skrbi sedem dispečerjev, ki delajo v 12-urnih izmenah, ter trije planerji, ki svoje aktivnosti izvajajo 24 ur na dan, vključno s sobotami, nedeljami in prazniki.
Nizkoogljična proizvodnja električne energije
Kar 99,7 odstotka vse električne energije, proizvedene v elektrarnah skupine GEN, je iz nizkoogljičnih trajnostnih in obnovljivih virov. Eelektrarne obratujejo učinkovito. Letno proizvedejo med 5.600 in 6.300 gigavatnih ur (GWh) električne energije, kar je več kot 40 odstotkov vse električne energije, proizvedene v Sloveniji. Po oddaji hrvaškega dela električne energije iz NEK znaša delež proizvodnje skupine GEN približno 30 odstotkov vse električne energije, proizvedene v slovenskih elektrarnah. Poleg velikih proizvodnih objektov imajo v skupini GEN v lasti tudi male proizvodne enote. Zaradi zagotavljanja sistemskih storitev za elektroenergetski sistem Slovenije je v skupino GEN vključena tudi plinska elektrarna TEB.
Proizvodni portfelj skupine GEN je okoljsko sprejemljiv in trajnostno naravnan
Proizvodni portfelj skupine GEN je z vidika izpustov CO2 v primerjavi s slovenskim portfeljem strukture virov električne energije okoljsko sprejemljiv in trajnostno naravnan. Izpusti ogljikovega dioksida na kilovatno uro, proizvedeno v skupini GEN iz nizkoogljične jedrske in vodne energije, znašajo 3 grame. Povprečje izpustov ogljikovega dioksida na kilovatno uro v Sloveniji pa znaša 460 g. (vh)
1656