Štiri energetske družbe združile moči
povzeto po sporočilu za javnost
/ Categories: Energetika

Štiri energetske družbe združile moči

Štiri slovenska podjetja Plinovodi,  ELES, Holding Slovenske elektrarne in Hidroelektrarne na spodnji Savi so združila svoje   znanje, izkušnje in pogled na prihajajoči energetski prehod in na evropski Sklad za inovacije oddale skupno prijavo projekta SLOP2G.  Projekt predstavlja prvi konkreten korak v brezogljično družbo in energetsko tranzicijo na področju združevanja sektorjev elektrike in  plina. Omenjene štiri družbe so se pod koordinacijo Plinovodov  priprave prijave projekta lotile že lani. Partnerji ocenjujejo, da zasnova prvega tovrstnega slovenskega projekta pokriva visoke zahteve razpisa, hkrati pa nakazuje, kakšen bo prihodnji razvoj slovenske energetike.

Za kaj pravzaprav gre pri projektu? 

SLOP2G integralno povezuje dve energetski lokaciji, na katerih se bodo obnovljiva elektrika in viški električne energije v sistemu pretvarjali v zeleni vodik, ta pa z metanacijo naprej v sintetični metan. Na obeh lokacijah bosta zeleni vodik in  sintetični metan na razpolago za injeciranje v prenosno plinovodno omrežje in za uporabo pri končnih industrijskih in komercialnih uporabnikih. Možnosti injeciranja bosta obe, v obliki zelenega  vodika po vodikovodu ali sintetičnega metana po plinovodu. Projekt predvideva tudi  postavitev optimizacijskega in simulacijskega modela za optimizacijo virov električne energije potrebnih za proizvodnjo zelenega vodika ter porabo mešanic vodika in sintetičnega plina  z  zemeljskim  plinom.  Pomembni  del  projekta  predstavlja  vzpostavitev  trgovalne  platforme za obnovljive pline s potrdili o poreklu zelenega plina.   Prvi  slovenski  projekt  zelenega  vodika  združuje  ključna  slovenska  podjetja  s  področja upravljanja  prenosnih  omrežij  plina  in  električne  energije  ter  proizvajalcev  električne  energije  iz  različnih  obnovljivih  virov.  To,  poleg demonstracijskega  uvajanja  projektov zelene  elektrike  v  zeleni  plin,  dejansko  predstavlja  tudi  infrastrukturno  povezovanje sektorjev električne energije in plina, ki bo imelo poleg že prepoznanih ciljev in koristi veliko širši vpliv. Zeleni vodik je namreč vezni člen in energent prehoda v brezogljično družbo, kot  je to deklarirala tudi Evropska Unija z evropskim zelenim dogovorom, evropsko strategijo za vodik in strategijo EU za povezovanje energetskega sistema. Projekt priča tudi o naprednosti  in  inovativnosti  slovenskih podjetij  pri uvajanju novih trajnostnih tehnologij in aktivnega prehoda  v  zeleno  družbo.  Kot  takšen  je  pomemben  začetek  uresničevanja  razogljičenja industrije, široke potrošnje, transporta in širše.   

Ob oddaji prijave je Marjan Eberlinc, glavni direktor družbe Plinovodi dejal: »Vesel sem, da je skupna pobuda obrodila konkretne rezultate. Zavedamo se, da je prijava kljub svoji kompleksnosti in zahtevnosti  šele prvi korak na dolgi poti, a spodbuja nas vzpostavljen duh sektorskega sodelovanja, združevanja in prepoznana pomembnost prihodnjega skupnega dela. Lahko rečem, da je to že test naše energetske tranzicije, kot najzahtevnejšega procesa za energetiko v naslednjem desetletju.« 

Mag. Aleksander Mervar, direktor družbe ELES, je ob tej priložnosti izpostavil: »Družba ELES v projektu prepoznava pomembno alternativo obstoječim načinom dolgoročnejše pripravljenosti hranjenja viškov elektrike in optimizacijo delovanja povezanih energetskih sistemov. Prav tako projekt prispeva k naši bogati inovacijski dejavnosti v okviru domačih in mednarodnih razvojnih in raziskovalnih  projektov.«   

Mag. Stojan Nikolič, generalni direktor HSE, je poudaril: »Z   aktivnim sodelovanjem pri projektu pomembno dopolnjujemo   mozaik naše dejavnosti,  hkrati pa krepimo zavedanje o pomembnosti  inovativnih pristopov in rešitev za prehod v brezogljično družbo in podnebno nevtralnost. Nenazadnje je to tudi eden od pomembnih  ciljev, ki si jih je skupina  HSE zadala za prihodnje obdobje.   Projekt, kot je SLOP2G, pa nenazadnje tudi dokazuje, koliko znanja in izkušenj premore slovenska energetika in kam vse lahko pridemo, če ta znanja in izkušnje združimo.«   
Bogdan Barbič, direktor HESS, je dejal: »Slovenska  energetika  znova  dokazuje, da znamo s sodelovanjem in povezovanjem zasnovati projekte, ki prinašajo koristi družbi, okolju in   gospodarstvu. Za uresničevanje podnebne strategije bosta ključni proizvodnja zelene energije in njeno dolgotrajno shranjevanje. Večnamenski projekti hidroelektrarn na spodnji Savi so že dokaz, da znamo v Sloveniji z vodnimi viri ravnati odgovorno in s tem razvijati okolje. Projekt slovenskega zelenega vodika pa je predvsem priložnost, da izkažemo še svoje skrite potenciale pri doseganju energetske odličnosti.«   (bj)

Previous Article Objavljeni predlogi štirih osrednjih aktov podnebne zakonodaje
Next Article Svetovni dan prehodnosti voda za ribe
Print
1073