Stoodstotna obnovljiva energija do leta 2050 za vse je mogoča
Scenarij Energetske [R]evolucije predvideva prehod na stoodstotno obnovljivo energijo, končanje CO2 izpustov, opustitev jedrske energije, prav tako pa tudi opustitev načrtov za pridobivanje ogljikovodikov z arktičnih in globokomorskih nahajališč. Scenarij prav tako pokaže, da energetski prehod na obnovljive vire odpira nova delovna mesta v energetskem sektorju.
Novo poročilo predvideva, da je stoodstotna obnovljiva energija za vse dosegljiva do leta 2050 in je tudi edini način, kako preprečiti najbolj katastrofalne posledice podnebnih sprememb. Poročilo, ki je bilo narejeno v sodelovanju z Nemškim vesoljskim centrom, predvideva, da bodo potrebne investicije za prehod v stoodstotno obnovljivo energijo več kot pokrite s prihodnjimi prihranki pri stroških goriva.
Poročilo kaže, da bo v energetskem sektorju ustvarjenih več delovnih mest. Samo solarna industrija bi v prihodnosti zaposlovala toliko ljudi, kot jih premogovna industrija danes. Fotovoltaična industrija bi lahko zaposlovala 9,7 milijona ljudi do leta 2030, kar je več kot desetkrat toliko, kot jih zaposluje danes. Število delovnih mest v vetrni energiji pa bi lahko v istem obdobju naraslo na 7,8 milijona.
Iz poročila izhaja, da bi se v 15 letih delež obnovljivih virov energije (OVE) v proizvodnji električne energije lahko z današnjih 21 odstotkov potrojil na 64 odstotkov, torej bi skoraj dve tretjini električne energije lahko prišle iz OVE. Tudi s hitrim razvojem držav kot so Brazilija, Kitajska in Indija, bi lahko izpusti CO2 padli od trenutnih 30 Gt na leto na 20 Gt do leta 2030.
Potrebne investicije bodo več kot zagotovljene s prihranki pri stroških goriva. Povprečna dodatna investicija, ki bi bila potrebna za OVE do leta 2050, znaša približno 1000 milijard dolarjev letno. Ker OVE ne potrebujejo goriva, bi prihranki v istem obdobju znašali 1070 milijard dolarjev letno. Torej več kot stroški potrebnih investicij, pri čemer bi se naj točka preskoka zgodila med letoma 2025 in 2030.
Podnebni vrh v Parizu ob koncu letošnjega leta svetovnim voditeljem nudi priložnost, da naredijo potrebne in ključne korake v boju s podnebnimi spremembami. Pospešijo lahko stabilen prehod svetovnega energetskega sektorja stran od fosilnih goriv in proti stoodstotni obnovljivi energiji do sredine stoletja. (pb)
Več na: www.greenpeace.org
1373