Trdna energetska unija s podnebno politiko je usmerjena v prihodnost
Polona Bahun
/ Categories: Energetika

Trdna energetska unija s podnebno politiko je usmerjena v prihodnost

V govoru, ki je bil namenjen pregledu napredka pri izvajanju svojih desetih prednostnih nalog, je v uvodu izpostavil, da so nas sedanji geopolitični dogodki grobo opomnili, da je Evropa premočno odvisna od uvoza goriv in plina. Zato želi energetsko politiko Evrope preoblikovati v novo evropsko energetsko unijo.

Nujno je treba odpraviti neurejen kolaž energetskih in podnebnih politik 28 držav članic. K temu bo pripomogla uvedba energetske unije, ki bo dosegla dva cilja, tj. zmanjšanje emisij ter vzpostavitev varnejših, trajnejših in zanesljivejših energetskih sistemov. Komisija je podrobne ukrepe za vzpostavitev unije predstavila že februarja letos.

Kot je poudaril, to zahteva združevanje infrastrukture in povezovanje trgov, tako da se lahko energija prosto prenaša prek meja. Omrežja morajo biti zasnovana tako, da lahko električna energija, proizvedena v vetrnih elektrarnah na Atlantiku ali sončnih elektrarnah na ravnicah, zagotovi cenejšo energijo za  industrijske obrate in gospodinjstva tam, kjer je to najbolj potrebno. Zato se je marca komisija s Francijo, Španijo in Portugalsko dogovorila za okrepitev povezav na Iberskem polotoku. Prav tako je podprla Italijo in Malto pri izgradnji električnega voda, s katerim je bila aprila odpravljena izoliranost malteškega omrežja. Ker Malta ni več energetski otok, bodo izpadi električne energije manj pogosti. 

Komisija je tudi posodobila načrt povezovanja baltskega energetskega trga, da bi se elektroenergetsko omrežje tega dela EU približalo evropskim trgom. To bo povečalo zanesljivost oskrbe z energijo v baltskih državah. Podobno komisija od  februarja sodeluje z državami srednje in jugovzhodne Evrope pri oblikovanju omrežij, ki bodo zagotavljala oskrbo s plinom v primeru motenj pri njegovem uvozu.

Julija je komisija predstavila predloge za pomoč potrošnikom pri izkoriščanju prednosti novih tehnologij za zmanjšanje stroškov. Tako je predlagala, da se izboljša berljivost nalepke o energijski učinkovitosti, proizvajalce pa spodbudi k  zasnovi in prodaji energijsko učinkovitejših naprav. Ko bodo nova pravila vzpostavljena, bodo omogočala dodatne prihranke energije, ki bodo po obsegu enaki današnji porabi energije v vseh treh baltskih državah.

Poleg tega je komisija predstavila ukrepe za podporo uporabi pametnih gospodinjskih števcev med potrošniki. Z njimi je lažje nadzorovati porabo in primerjati cene različnih dobaviteljev.

Komisija je julija začela tudi s prilagajanjem trgov z električno energijo na nove oblike proizvodnje energije, kot so obnovljivi viri, in izvedla reformo sistema EU za trgovanje z emisijami. Cilj je ponuditi spodbude za energetsko intenzivne  panoge, da posodobijo obrate ter začnejo uporabljati inovativne rešitve za zmanjšanje emisij CO2 in njihovo zajemanje.

Jean-Claude Juncker je poudaril, da prehod na nizkoogljično gospodarstvo spodbuja inovacije. Danes energija iz obnovljivih virov pokriva potrebe 78 milijonov Evropejcev oziroma četrtino porabe električne energije v EU. To področje zaposluje več kot milijon ljudi in ustvarja promet v višini 130 milijard evrov, od tega izvoz v vrednosti 35 milijard evrov. Evropska podjetja imajo danes v lasti 40 odstotkov vseh patentov za tehnologije pridobivanja energije iz obnovljivih virov. Hitrost tehnoloških sprememb povečuje možnosti za novo svetovno trgovino na področju zelene tehnologije. Električni avtomobili in letala bodo v  prihodnosti zahtevali nove tehnologije, ki bodo spodbudile prehod na nizkoogljične naprave, kot so pametne naprave, sončna energija in električni akumulatorji. V ta namen je pri izvajanju energetske unije strateški poudarek na raziskavah in inovacijah ter prizadevanju, da bi bila EU vodilna svetovna sila na področju obnovljivih virov energije.

Kot je ob koncu izpostavil, navedeni ukrepi skupaj pomagajo EU pri izpolnjevanju zaveze, da zmanjša domače emisije toplogrednih plinov za vsaj 40 odstotkov do leta 2030, in jasno kažejo na njeno vodilno vlogo v obdobju pred konferenco ZN o podnebnih spremembah v Parizu, ki bo potekala decembra letos. (pb)

Previous Article Globalni kalkulator kot pomoč pri odločitvah
Next Article Jedrska energija za novo Evropo 2015
Print
1623