Uspešno leto za ECE
Vladimir Habjan
/ Categories: Energetika

Uspešno leto za ECE

Odločitvi, ki sta najbolj odmevali in zaznamovali družbo v letu 2015, sta prav gotovo jesenska združitev z družbo Elektro Gorenjska Prodaja, ter odločitev, da bodo v prihodnje ponujali električno energijo samo iz obnovljivih virov. ECE tako od letošnjega marca dalje vsem gospodinjstvom brezplačno ponuja samo obnovljive vire energije. Kot je povedal direktor družbe, mag. Mitja Terče, je  to samo prvi velik korak na dolgi poti diferenciacije najbolj okoljsko odgovornega podjetja v Sloveniji, ki so jim sledili še številni manjši. Podjetje je konec leta med številnimi kupci že postalo prepoznavno kot tisto podjetje, ki ga skrbi za okolje.

Družba Elektro Celje Energija (ECE) je imela v letu 2014 daleč največji dobiček v svoji zgodovini. K temu sta prispevala predvsem dva dejavnika: leto je bilo klimatološko zelo ugodno za električno energijo, rekordne količine dežja pa so pomenile rekordne proizvodnje električne energije in s tem ugodne cene. Na drugi strani pa mila zima in poletje nista dvignila porabe nad dolgoročnim povprečjem.

Elektro Celje Energija je v letu 2014 prodala 1.615.061 MWh, pri čemer je prodaja poslovnim odjemalcem znašala 1.110.958 MWh, prodaja gospodinjskim odjemalcem pa 504.103 MWh. S 14,5-odstotnim tržnim deležem se je družba trdno zasidrala na tretjem mestu med trgovci električne energije v Sloveniji. Podjetje je bilo prisiljeno zmanjšati prodajo na poslovnem segmentu na področju javnih razpisov, kjer so bile cene med 5 in 10 % pod nabavnimi, saj ni želelo ustvariti več kot 1 mio evrov negativne razlike v ceni. Podjetje je začelo tudi s trgovanjem električne energije za dan naprej na slovenski borzi, kar je povečalo fleksibilnost podjetja in imelo pozitiven vpliv na rezultat.

2014 je bilo tudi prvo leto, ko so vse leto prodajali zemeljski plin, in sicer 3.910.681 Sm3. Število poslovnih in gospodinjskih kupcev je v celem letu neprestano naraščalo in tako podjetju zagotovilo še večjo prodajo v naslednjem letu. Podjetje je še vedno med manjšimi igralci na trgu zemeljskega plina, vendar si je jasno izborilo svoje mesto in postalo prepoznavno kot ponudnik zemeljskega plina tako pri svojih kot pri drugih kupcih. ECE je uspešno nadaljeval s prodajo lesnih peletov. Tako so v letu 2014 prodali 1.672 ton peletov in ustvarili 346.457,00 evrov prihodkov, kar je primerljivo z letom prej. Bolj kot prodaja je bila tudi v letu 2014 težavna nabava peletov, saj so le z velikim trudom lahko zagotovili nujno potrebne količine za kupce.

Glavni projekt podjetja v letu 2014 je bila menjava informacijskega sistema. Ker obstoječi izvajalec več let ni uspel prenoviti informacijskega sistema, podjetje pa je še vedno delovalo v okolju MS-DOS, so na začetku leta začeli s pripravo na izbor najboljšega izvajalca, Po sistematičnem in transparentnem postopku so spomladi izbrali slovenskega izvajalca in z njim takoj začeli aktivno delati na implementaciji njegove rešitve, ki so jo z januarjem 2015 tudi uspešno uvedli. Ves trud, vložen v projekt v letu 2014, bo podjetju zagotovil pomembno nižje stroške, učinkovitejše in uspešnejše delo in boljše prilagajanje kupcem ter s tem posledično veliko konkurenčno prednost v prihodnjih letih.

Nadgradnja mobilne aplikacije je bila eden pomembnejših projektov za kupce ECE. Mobilna aplikacija za spremljanje porabe energije je bila prva v Sloveniji in ena redkih v Evropi. Nadgradnja je še izboljšala njene funkcionalnosti.

Tudi leto 2014 so zaznamovali dejavniki, kot so slaba likvidnost kupcev, stečaji in prisilne poravnave in s tem povezano neplačevanje obveznosti, kar se je odrazilo tudi v samem rezultatu poslovanja. Podjetje je bilo zaradi tega prisiljeno povečati prevrednotovalne poslovne odhodke pri obratnih sredstvih. Hkrati je zaradi neuvedbe informacijskega sistema starega izvajalca in uvedbe novega informacijskega sistema moralo za vse stare in neuvedene rešitve oblikovati prevrednotovalne poslovne odhodke pri obratnih sredstvih. Oboje je pomembno vplivalo na zmanjšanje sicer odličnega poslovnega izida. Posel z energijo je večinoma terminski posel za več let vnaprej. V letu 2014 se je nadaljevalo padanje prodajnih cen, zato so skoraj vsi kupci že sklenili terminske pogodbe za leti 2015 in 2016, pomemben del pa tudi za leto 2017. Razlika med slovenskimi in nemškimi cenami še vedno ostaja velika – v povprečju se giblje okoli 15 %, kar najbolj prizadene ravno izvoznike, ki tekmujejo na svetovnih trgih. Tako so v letu 2014 podpisali pogodbe, ki jim bodo zagotovile uspešno in stabilno poslovanje v letih 2015 in 2016 ter pomembno rast količin.

Prihodki od prodaje električne energije so v letu 2014 znašali 90.154.596,00 evrov, kar je 3,3 % več od načrtovanih. Posledično je tudi dosežena razlika v ceni od prodaje vseh energentov nad načrtovano, tako da je družba uspešno zaključila leto 2014 z dobičkom 2.220.656,00 evrov. (vh)

Previous Article Novembra proizvodnja NEK 2,3 odstotka večja od načrtovane
Next Article Projekt Go Eco prinaša visoke letne prihranke energije
Print
1286