V javni obravnavi spremembe pravil monitoringa kakovosti oskrbe z električno energijo
Polona Bahun
/ Categories: Energetika

V javni obravnavi spremembe pravil monitoringa kakovosti oskrbe z električno energijo

Agencija za energijo je pripravila predlog splošnega akta, ki se nanaša na spremembe in dopolnitve Akta o pravilih monitoringa kakovosti oskrbe z električno energijo, ki določa postopke in načine kakovosti oskrbe z električno energijo, izračunavanje različnih parametrov kakovosti oskrbe, način in roke posredovanja podatkov Agenciji za energijo ter postopek in način presoje monitoringa kakovosti oskrbe ter ukrepe za njegovo izboljšanje.

Zainteresirane javnosti agencija poziva, da svoje pripombe in predloge (z imenom predlagatelja, številko člena predlagane spremembe, vsebino pripombe in predlog spremenjenega besedila ter utemeljitev) v obliki tabele, ki je objavljena na spletni strani agencije, pošljete do vključno 16. februarja na naslov agencije za energijo ali v elektronski obliki na naslov: [email protected].

Agencija za energijo je avgusta 2015 izdala Akt o pravilih monitoringa kakovosti oskrbe z električno energijo. V pripravah na naslednje regulativno obdobje 2019–2021 je agencija pregledala akt in ugotovila nekatere nedoslednosti in pomanjkljivosti glede hrambe podatkov in izvajanja presoj monitoringa kakovosti oskrbe ter neskladnost akta z Aktom o načinu posredovanja podatkov in dokumentov izvajalcev energetskih dejavnosti. Agencija je pripravila predlog sprememb akta o pravilih monitoringa, ki obsega naslednje spremembe in dopolnitve: uskladitev z aktom o posredovanju podatkov glede načina poročanja podatkov o kakovosti oskrbe z električno energijo, skrajšanje roka za hrambo dokumentacije in podatkov za izračun parametrov kakovosti oskrbe, zagotavljanje trajne razpoložljivosti in celovitosti podatkov o konfiguraciji omrežja in številu odjemalcev ter podrobnejšo opredelitev presoje učinkovitosti procesa nadzora kakovosti oskrbe. Poleg tega se usklajuje parameter točnosti registriranja dogodkov z ostalima parametroma, ki opredeljujeta ocenjevanje podatkov o neprekinjenosti. Spremembe prinašajo tudi popravek podatkov o neprekinjenosti v primeru, ko se po izvedeni presoji za podjetje upošteva največji negativni vpliv, ki ga določa splošni akt agencije, ki ureja metodologijo za določitev regulativnega okvira. Po novem pa se uvaja tudi poročanje o dnevnih vrednosti parametrov neprekinjenosti od 1. januarja 2019.

Gradivo je na voljo na spletni strani agencije: www.agen-rs.si.

Previous Article Leta 2017 iz domačih elektrarn slabih 14 TWh električne energije
Next Article Za Muro je treba najti trajnostno in celovito rešitev
Print
1020