V pripravi nova metodologija za obračunavanje omrežnine
Brane Janjič
/ Categories: Energetika

V pripravi nova metodologija za obračunavanje omrežnine

Iz Agencije za energijo so sporočili, da projekt prenove metodologije obračuna omrežnine, ki naslavlja izzive energetskega prehoda v nizkoogljično družbo, prehaja v fazo implementacije. Uveljavitev prenovljene metodologije obračuna je na podlagi rezultatov že izvedene faze projekta, ki poteka v tesnem sodelovanju s konzorcijem EIMV in UP Comillas, predvidena v dveh korakih. Najprej z uveljavitvijo vmesne izboljšane metodologije, ki bo odpravila vrsto pomanjkljivosti veljavne metodologije, pozneje, ob izpolnjenih pogojih, povezanih z razpoložljivostjo podatkov, tehnologij ter razvojem trga, pa z uveljavitvijo ciljne metodologije, ki bo trajneje podpirala proces energetskega prehoda. V Agenciji poudarjajo, da so tarife eden izmed temeljnih mehanizmov za zagotavljanje prožne in učinkovite uporabe elektroenergetskega sistema, pri čemer veljavna metodologija za določanje višin omrežnine ni več ustrezna, saj ne upošteva spremenjene uporabe sistema (razpršena proizvodnja) ter novih vlog in konceptov, ki jih uvaja evropski sveženj Čista energija za vse Evropejce (aktivni odjem, energetske skupnosti in drugo). 
Kot še navajajo, pri oblikovanju nove metodologije pričakujejo konstruktivno in proaktivno sodelovanje upravljavcev ključnih podatkov, saj je ravno od kakovosti vhodnih podatkov odvisno, v kolikšni meri bomo ob uveljavitvi novih tarif zagotovili načela stroškovne učinkovitosti in sorazmernosti, ter posredno, koliko neto družbenih koristi bo zagotavljala uveljavitev novih tarif.
Ker bo uveljavitev novih tarif zahtevala spremembo miselnosti ter širši konsenz, ki bo presegal izključno tehnološkega, saj je treba prenovo postaviti v kontekst elektroenergetskega prehoda na podlagi krovnih ciljev, želi Agencija v proces prenove že od začetka vključiti tudi zainteresirano javnost. Tako bodo slednji v okviru javnega posvetovanja predstavljeni vmesni in končni rezultati projekta na strokovnih srečanjih in delavnicah. Prva predstavitev v okviru javnega posvetovalnega procesa je sicer načrtovana v prvi polovici aprila.

Previous Article Soglasje k naložbeni politiki Sklada NEK
Next Article Dosežen neformalni dogovor o programu IPE za obdobje po letu 2020
Print
1083