V skrajnem primeru možna prepoved prodaje električne energije v tujino
Kot je dejal, država realno lahko vpliva zgolj na ceno električne energije, saj to v večji meri proizvajamo doma in s proizvodnjo skorajda dosegamo povpraševanje. Kot je poudaril, nam zmanjka le 15 odstotkov električne energije za domače potrebe. To pa državi daje možnosti, da podražitev omili, medtem ko pri plinu te možnosti nima, saj ga uvažamo in smo tako odvisni od cen plina na tujih trgih.
Minister Zdravko Počivalšek je dejal, da približno polovico v Sloveniji proizvedene električne energije prodamo v tujino, približno polovico električne energije, ki jo slovenski odjemalci kupijo, pa dobavitelji kupijo na tujih trgih. Tako skrajno možnost regulacije vidi v dveh smereh. Po njegovih besedah bi lahko, če bi bilo to potrebno, uredili tako, da domači proizvajalci ne bi smeli prodajati električne energije v tujino, na drugi strani pa bi lahko omejili ceno energije. Ob tem je še dodal, da bo Slovenija počakala, kako se bomo cen energije lotili na evropskem nivoju.
Glede napovedi podražitev nekaterih dobaviteljev električne energije je dejal, da bo ministrstvo preverilo, na osnovi česa so se podjetja odločila za takšno potezo in povedal, da ima večina potrošnikov zakupljene cene energije tudi za prihajajoče leto. Opozoril je tudi, da povečanje cen električne energije ne vpliva tako drastično na povečanje računa odjemalca, vendar je izrazil pričakovanje, da bodo to dobavitelji jasneje pojasnili svojim kupcem.
Poleg tega je povedal še, da je zelen in digitalen prehod vsekakor potreben, a opozoril, da ga bo nemogoče doseči brez odgovorov na vprašanje, s čim bomo nadomestili premogovni del električne energije. Pri tem je izrazil dvom, da je to mogoče na kratki rok doseči z obnovljivimi viri energije ter poudaril, da bomo rešitve za te izzive iskali skupaj – na ravni države in tudi na ravni EU.
1250