Vlada izdala spremembe Uredbe o upravljanju z energijo v javnem sektorju
V skladu z usmeritvijo, da so stavbe oseb javnega sektorja zgled, evropska direktiva o energetski učinkovitosti določa, da vsaka država članica od 1. januarja 2014 naprej vsako leto prenovi tri odstotke skupne tlorisne površine stavb v lasti in rabi ožjega javnega sektorja. Da bi Slovenija zagotovila minimalne zahteve glede energetske učinkovitosti stavb v skladu z evropsko zakonodajo, se je zavezala, da bo prispevala svoj delež k doseganju ciljev EU za povečanje energetske učinkovitosti in deleža obnovljivih virov energije v rabi bruto končne energije ter za zmanjševanje emisij toplogrednih plinov.
Splošna korist za prenovo stavb in graditev novih nič-energijskih stavb je jasno določena v okviru Energetskega zakona, ki kot cilje zakona med drugim določa zmanjšanje rabe energije, učinkovito rabo energije, energetsko učinkovitost, večjo proizvodnjo in rabo obnovljivih virov energije, prehod na nizkoogljično družbo z uporabo nizkoogljičnih energetskih tehnologij in zagotavljanje energetskih storitev.
V okviru priprave nove dolgoročne strategije za prenovo stavb, ki je trenutno v postopku javne obravnave, so določena natančnejša izhodišča za identifikacijo stavbnega potenciala v lasti Republike Slovenije, ki bodo predstavljala podlago za določanje seznama javnih stavb, ki so primerne za takojšnjo izvedbo prenove.
S predlagano spremembo uredbe se bodo pospešili postopki priprave projektov na področju prenove javnih stavb in projektov graditve novih nič-energijskih javnih stavb. S tem se bo posledično pospešila izvedba teh projektov in črpanje sredstev evropske kohezijske politike. Predlagana uredba opredeljuje kriterije določanja stavbnega potenciala za prenovo javnih stavb, ki ne dosegajo predpisanih zahtev glede energetske učinkovitosti, ter izvajanje storitev priprave ekonomske in tehnične dokumentacije, potrebne za prenovo javnih stavb ali za graditev novih nič-energijskih stavb.
832