Vlada je prepoznala pomen jedrske tehnologije
Kot je znano, sta bila minister Jernej Vrtovec in državni sekretar Blaž Košorok v začetku decembra na delovnem obisku v ZDA, kjer je minister podpisal Memorandum o razumevanju v zvezi s strateškim civilnim jedrskim sodelovanjem med Republiko Slovenijo in Združenimi državami Amerike.
Republika Slovenija in ZDA na področju energetike že vrsto let dobro sodelujeta, še posebno na segmentu analiz in načrtovanja integracije prenosnih sistemov za zemeljski plin in električno energijo, izmenjavanje dobrih praks na področju kibernetske varnosti, okrepitev prizadevanj za izboljšanje energetske učinkovitosti in uporabe obnovljivih virov energije.
»S podpisom memoranduma si želimo okrepiti že sicer tradicionalno dobre odnose na področje energetike med državama z namenom povečanja energetske varnosti in blaginje ter krepitve skupne politične in gospodarske vezi. Že več kot 40 let vzdržujemo odlično civilno jedrsko sodelovanje med državama. Podpis memoranduma lahko služi kot katalizator za dodatno sodelovanje pri prenosu znanj, izkušenj in dobrih praks na področju vzdrževanja in delovanja jedrskega objekta v Sloveniji in na nivoju EU. Ameriško-slovensko civilno jedrsko sodelovanje lahko igra ključno vlogo pri spodbujanju varne in zanesljive oskrbe z energijo Republike Slovenije in Nata ter za dosego ciljev razogljičenja,« je povedal minister Jernej Vrtovec.
V Skupini GEN so na ob podpisu povedali, da jih veseli, da je vlada RS prepoznala pomen jedrske tehnologije za sodobno, strateško usmerjeno energetsko samooskrbo države ter za krepitev gospodarskega in družbenega razvoja, s tem pa vodi tudi aktivno politiko razogljičenja družbe. Podpisani Memorandum je osnova za poglabljanje obstoječega sodelovanja med Republiko Slovenijo in Združenimi državami Amerike na področju civilnega jedrskega programa in je več kot le izražanje enostranskih interesov - je tudi rezultat dosedanjega dobrega medsebojnega sodelovanja in zaupanja, ki temelji na več kot štirih desetletjih pozitivnih izkušenj med obema narodoma. V Sloveniji se te izkušnje izražajo tudi v obliki dostopne, zanesljive in brezogljične električne energije, ki jo proizvajajo v NEK.
V Skupini GEN na Memorandum gledajo tudi v kontekstu priprav na strateške energetske odločitve, ki bodo zaznamovale našo energetsko prihodnost. Podpis Memoranduma je tudi pomemben korak k uravnoteženju odnosa do različnih tehnologij in krepi zavedanje, da je jedrska energija brezogljična. Kot taka je s svojo fleksibilnostjo in zanesljivostjo (24/7) idealen partner OVE pri prehodu v brezogljično družbo. V podporo temu cilju bodo v Skupini GEN po novem omogočili izbiro brezogljične jedrske energije kot najcenejše opcije tudi na položnicah za električno energijo.
»Vsi, ki smo povezani z jedrsko tehnologijo, bomo Memorandum občutili kot katalizator za obojestransko sodelovanje na področjih energetike, raziskav, gospodarstva in javnega sektorja. Rezultati se bodo kazali v večji ekonomski aktivnosti, novih delovnih mestih in višji blaginji. Raziskave namreč kažejo, da se vsak v jedrsko vložen evro početveri. Memorandum je nezavezujoč dokument, ki spodbuja skupne interese in predvsem priložnosti za slovenska podjetja in organizacije, ki delujejo na področju jedrske tehnologije, energetike, infrastrukture,« so še sporočili iz Skupine GEN.
Kot so nam na naše vprašanje glede morebitne JEK 2 sporočili z ministrstva za infrastrukturo, na ministrstvu odločitev o energetskem dovoljenju pričakujejo kmalu po politično sprejeti strateški odločitvi o dolgoročni rabi jedrske energije. Ta bo predvidoma sprejeta z Dolgoročno podnebno strategijo Slovenije 2050. Energetsko dovoljenje pa bo šele prvi korak, ki ga potrebuje investitor, da lahko začne postopke umeščanja v prostor in pridobivanja vseh potrebnih dovoljenj, med drugim z vidika varstva okolja kot tudi z vidika jedrske varnosti. Ne glede na politično odločitev bo lahko investitor sprejel odločitev o začetku investicije, ko bo pridobil vsa potrebna dovoljenja. Kdaj bo izveden referendum, ki je predviden v skladu z odlokom o upravljanju kapitalskih naložb, trenutno ni jasno, gre pa za politično odločitev. Z vidika investitorja bi bilo manj tvegano, če bi se odločitev glede referenduma lahko sprejela čim prej, z vidika informiranega odločanja državljanov na referendumu, pa ko bi bile že dovolj znane podrobnosti glede družbenih in oportunitetnih stroškov take odločitve in informacije glede presoje vplivov na okolje, ki se bo izvedla vzporedno s postopki umeščanja v prostor.
Na naše vprašanje, kako daleč so postopki za podaljšanje delovanja obstoječe NEK, na ministrstvu odgovarjajo, da sta se Republika Slovenija in Republika Hrvaška s podaljšanjem življenjske dobe strinjali že v okviru meddržavne komisije NEK leta 2015.
Prvo jedrsko elektrarno je dobavljalo podjetje Westinghouse. Družba NEK z njimi sodeluje že več kot štiri desetletja, saj je zanesljiv dobavitelj jedrskega goriva in tudi specialne tehnološke opreme za elektrarno.
794