Vladna ekipa obiskala HESS in TET
Predstavniki vlade so na obisku Posavja in Zasavja ugotovili, da gre Posavju v kriznih časih precej bolje, kot Zasavju in to kljub temu, da je zasavska regija od leta 2008 do letos dobila skoraj 80 milijonov evrov državnih pomoči, posavska regija pa zgolj 30 milijonov. Po besedah predsednika vlade Janeza Janše ta slika nakazuje, kakšne usmeritve za prihodnost regij so potrebne. Ob tem je izpostavil, da imata regiji eno skupno točko in to je energetika. Ta kot ena od zelo pomembnih dejavnosti v Posavju in Zasavju ostaja tudi v prihodnje, le poudarki bodo ponekod nekoliko drugačni.
V tem trenutku največ truda vlagajo v čim prejšnjo odpravo ovir, ki onemogočajo, da bi projekti izgradnje HE na srednji Savi stekli. Te so pomembne, ker predstavljajo obnovljive vire energije, ki imajo absolutno prednost v naši in tudi evropski energetski bilanci, zato je odprava ovir še toliko bolj pomembna.
Sporočilo, ki ga je vlada prinesla ob tokratnem obisku, predvsem Zasavju je, da bo državnih pomoči v prihodnje bistveno manj. Zato se je treba postaviti na lastne noge in pridobljeni državni denar pametno investirati, je poudaril Janez Janša. Kot vzor je po njegovem mnenju treba postaviti podjetja, ki so se prilagodila krizi in uspešno poslujejo. Ob tem je spomnil, da je vlada v prihodnjih dveh letih v proračunu kljub kriznim časom predvidela znaten obseg investiranja. Gre predvsem za izkoriščanje še neporabljenih evropskih sredstev iz obstoječe finančne perspektive in tudi iz nove perspektive 2014-2020, kar predstavlja odlično priložnost za podjetja.
Posavje in Zasavje najbolj zaznamuje energetika
Minister za kmetijstvo in okolje Franc Bogovič je v okviru svojega področja dela izpostavil nekaj najpomembnejših projektov in nalog, ki zadevajo regiji obiska. V sprejemanju je dokument glede onesnaženosti zraka s prašnimi delci v Zasavju, za katerega je prepričan, da ga bo vlada potrdila še v letošnjem letu. S tem je tudi tesno povezan projekt izgradnje daljinskega ogrevanja v treh zasavskih občinah, ki predstavlja tudi razvojno priložnost, med drugim tudi za energetiko. Prednost projekta je, da ne potrebuje dosti javnih sredstev, po drugi strani pa gre za projekt učinkovite rabe energije, ki lahko poseže tudi po drugih virih financiranja, kot so na primer subvencije Eko sklada.
Naslednji projekt, ki je strateško zelo pomemben za zasavski prostor je izgradnja HE na srednji Savi. Koncesija za izrabo vodnega potenciala je bila že podeljena za območje celotne Save, torej tudi v srednjem delu. Na osnovi lastnih izkušenj pri gradnji HE na spodnji Savi, kjer je sodeloval v vlogi župana, je mesec dni po nastopu funkcije ministra imenoval posebno skupino, ki jo sestavljajo predstavniki več resorjev, ki skrbi za pripravo vsega potrebnega pri projektu. Kot je poudaril, je za projekt ključna uskladitev energetske izrabe vode in naravovarstvenih zahtev na območju srednje Save.
Minister Bogovič je dejal, da je ministrstvo želelo, da bi bila do vladnega obiska Zasavja in Posavja podpisana tudi že koncesijska pogodba za energetsko izrabo reke Save, vendar je pred dvema tednoma prišlo do preobrata. SEL kot partner v SRESI, družbi ki naj bi gradila HE na srednji Savi, je namreč postavil nekoliko drugačne pogoje. In sicer, da bi poleg treh HE, za katere je DPN že v izdelavi, in še dveh potencialnih gorvodnih HE, v okviru koncesijske pogodbe v celoti uredi tok srednje Save, saj obstaja možnost izgradnje še kakšne HE. Po besedah ministra v tem trenutku na tem vprašanju intenzivno delajo, saj želijo pogodbo čim prej podpisati, da bo projekt izgradnje HE na srednji Savi lahko končno stekel. Gre namreč za projekt, kjer se proizvajajo OVE in cilj iskanja ustreznih virov je tudi ta, da so to OVE, ki se proizvajajo po konkurenčni ceni in za katere ni potrebnih dolgoročnih subvencij, kot to velja za nekatere druge vire, kjer se vlada že srečuje s težavami pri zagotavljanju potrebnih sredstev. Gre za projekt, ki za regijo, v katero prihaja, prinaša vrsto razvojnih priložnosti. In po mnenju Franca Bogoviča je ta projekt za Zasavje celo največja razvojna priložnost.
Minister za infrastrukturo in prostor Zvone Černač je s sodelavci obiskal podjetje HESS, ki skrbi za potek izgradnje preostalih dveh HE na spodnji Savi – HE Brežice in HE Mokrice. Kot je zagotovil, se bo gradnja HE Brežice spomladi tudi dejansko začela, zaključuje pa se tudi umeščanje HE Mokrice v prostor, kjer ministrstvo čaka še razgrnitev okoljskega poročila na Hrvaškem. Kot zatrjuje minister Černač, glede tega ne pričakuje kakšnih zapletov. Tako naj bi se z malo več kot s polletno zamudo pričela graditi še zadnja v verigi HE na spodnji Savi, HE Mokrice. Kot poudarja, te elektrarne niso pomembne samo zaradi izkoristka vodnega potenciala, ampak tudi zaradi zagotavljanja ustrezne poplavne varnosti. Pomenijo tudi spodbudo za razvoj cestne in železniške infrastrukture, kar se je izkazalo pri dosedanji gradnji. Gre za dodano vrednost projekta, ki je tudi izjemno pomembna.
V Zasavju se je minister srečal tudi s predstavniki TET, ki predstavlja pomembno energetsko lokacijo tako za državo, še posebej pa za to območje. Predstavlja tudi velik potencial za izvedbo projekta daljinskega ogrevanja za tri zasavske občine. V okviru pridobivanja energetskega dovoljenja za ekološko sanacijo 125 MW bloka 4 v TET se postopki zaključujejo in po mnenju ministra bi moralo biti v novembru izdano. V njem je že predviden tudi projekt daljinskega ogrevanja, saj gre za pomemben projekt, ki bo omogočal dodatni izkoristek TET. Že avgusta je vlada sprejela DPN za plinsko-parno elektrarno na tem območju, v postopku pa je tudi sprejemanje DPN za prenosni plinovod. Seveda so vsi ti projekti povezani z ekonomijo in v kolikor bo ta dala pozitivne učinke, potem je to ustrezna perspektiva za nadaljnji razvoj TET, je še povedal minister.
Ob tej priložnosti je minister pokomentiral tudi prijavo Evropske komisije sodišču EU, ker Slovenija do danes v svojo zakonodajo ni prenesla tretjega energetskega paketa EU. Kot je dejal, se bo Slovenija izognila predvidenim sankcijam, ker je bil pred časom v javno razpravo posredovan energetski zakon. Po njegovih zagotovilih ga bo vlada po zaključeni javni obravnavi obravnavala na eni izmed novembrskih sej.
Predstavnike vladne ekipe sprejeli tudi župani
Minister za kmetijstvo in okolje Franc Bogovič je obiskal občino Krško. Beseda je tekla tudi o odlagališču nizko- in srednje radioaktivnih odpadkov in s tem povezanimi protokoli, ki jih je vlada s sklepom potrdila že leta 2007, a še ne izpolnila. Kot je zagotovil minister Bogovič, lahko do konca leta pričakujemo dokončno revizijo investicijskega programa s strani Ministrstva za infrastrukturo in prostor, kar bi pomenilo tudi zeleno luč za nadaljevanje postopkov izgradnje odlagališča, ki jih bo vodila Agencija za radioaktivne odpadke. Izpolnitev protokolov, predvsem tistih, ki so vezani na infrastrukturo, naj bi stekla sočasno s postopkom pridobitve gradbenega dovoljenja za odlagališče.
Minister Zvone Černač je obiskal občino Sevnica, kjer se je pogovarjal predvsem o državnih infrastrukturnih projektih, načrtovanih na območju občine. Dotaknili so se tudi dokončanja ureditev prometne infrastrukture po DPN za HE Blanca, pa tudi odprave poškodb na državnih cestah po njeni izgradnji.
Polona Bahun
2420